Koty orientalne — co warto o nich wiedzieć?

Koty orientalne — co warto o nich wiedzieć?

Zwykły, pręgowany dachowiec ma w sobie wiele uroku, ale nie jest to jedyna opcja dla osób chcących zaprosić pod swój dach mruczka. Ras kotów jest bardzo wiele i różne z nich cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, co oznacza też większy dostęp do kotów z hodowli. Dowiedz się, czy dobrym wyborem dla Ciebie będzie kot orientalny. Poznaj najważniejsze cechy i potrzeby tej rasy.

Wygląd kota orientalnego

Nie da się ukryć, że wyjątkowy wygląd kotów tej rasy jest tym, co najmocniej zwraca uwagę i co często przekonuje do kupna takiego zwierzęcia. Przedstawiciele tej rasy nie są futrzakami, mają krótką sierść, co nadaje im elegancki wygląd, zwłaszcza że jest ona mocno błyszcząca. Brak podszerstka powoduje przy tym, że koty orientalne nie gubią sierści i nie potrzebują wyczesywania. Mogą też mieć różne umaszczenie, zwykle ciemniejsze, na przykład szare, czarne czy grafitowe, znacznie różnią się zatem od pręgowanych dachowców czy rudzielców. Inna jest też ich budowa, mają bowiem mocne, umięśnione ciała, długie, cienkie ogony, a także duże uszy, co nadaje im nieco zabawny i zdecydowanie uroczy wygląd.

Czego potrzebuje przedstawiciel tej rasy?

Jedną z ważniejszych cech takich kotów jest ich wielka towarzyskość. Jest to zatem idealny wybór dla osób szukających zwierzęcia, które odgoni samotność —  tym bardziej że tzw. orienty są bardzo kontaktowe. Komunikują się ze swymi właścicielami wokalizacjami i miauczeniem, sygnalizując na przykład konieczność napełnienia miseczki, na co pozwala im także ich wyjątkowa inteligencja. Są doskonałymi towarzyszami, lubią spędzać czas z ludźmi, zwłaszcza z jednym, wybranym człowiekiem, towarzysząc mu we wszystkich czynnościach i wylegując się na jego kolanach. To odróżnia je od przedstawicieli innych ras czy kotów nierasowych, które wolą chodzić własnymi ścieżkami, są niezależne i często kapryśne, nie przepadając za bliskim kontaktem i pieszczotami.

Dobry wybór!

Mimo iż rasowe i dystyngowane, koty te nie mają szczególnych potrzeb, które odróżniałyby je od innych przedstawicieli tego gatunku. W dodatku te pochodzące z dobrych, certyfikowanych hodowli są niepodatne na choroby. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na portalu ePupil .