Konto bankowe – dlaczego warto je posiadać?

W dobie cyfryzacji usług trudno wyobrazić sobie życie bez internetowego rachunku osobistego w banku. Pomimo tego są osoby, które uważają, że konto bankowe jest zbędne i stanowi tylko dodatkowe obciążenie finansowe. Jeśli Ty też tak myślisz, jesteś w błędzie. Sprawdź już teraz, dlaczego warto je posiadać!

Czy osobiste konto bankowe jest obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osobisty rachunek bankowy muszą mieć tylko przedsiębiorcy. Nieposiadająca go osoba prywatna, która jest zatrudniona, otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie w gotówce. Bez niego można także rozliczać się z Urzędem Skarbowym, zaciągać kredyty, zakładać lokaty czy otrzymywać rentę bądź emeryturę. Co więcej, w niektórych bankach dostępna jest nawet specjalna karta płatnicza, którą zasila się na zasadzie przedpłaty.

Pomimo tego warto mieć osobiste konto bankowe online. Choć nieobowiązkowe, przynosi wiele korzyści i ułatwia codzienne życie. Co ważne, dziś można je wygodnie założyć przez internet, a do tego wiele banków prowadzi takie rachunki bez pobierania opłat, oferując darmowy dostęp do podstawowych usług.

Jakie możliwości daje rachunek w banku?

Według najnowszych szacunków konta osobiste posiada około 80% Polaków. Choć wydaje się to dużo, na tle krajów Europy Zachodniej jest to wynik dość słaby. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim w Polsce wciąż mamy duże przywiązanie do gotówki. Do tego wiele osób obdarza banki niskim zaufaniem i uważa, że korzystanie z ich usług to tylko niepotrzebne wydatki.

Biorąc pod uwagę ostatni argument, mocno mija się on z prawdą, bo na rynku dostępne są darmowe rachunki bankowe. Jednak nawet w przypadku ponoszenia pewnych opłat, konto osobiste zapewnia posiadaczowi ogromne możliwości. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • kontrolę nad finansami – wiele banków oferuje klientom nawet dostęp do specjalnych narzędzi planowania budżetu,
  • prostotę opłacania zakupów online,
  • dostęp do Profilu Zaufanego, dzięki któremu można np. załatwiać wiele spraw urzędowych przez internet,
  • budowanie wiarygodności finansowej – dobra historia rachunku ułatwia zaciągnięcie kredytu.

Bezpieczeństwo finansów na koncie bankowym

Najważniejszą korzyścią, która każdego powinna zachęcić do korzystania z rachunku bankowego, jest bezpieczeństwo. Trzymane w domu pieniądze łatwo stracić – mogą np. paść łupem złodziei czy spłonąć w pożarze.

Przechowywanie ich na koncie eliminuje powyższe ryzyko. Do tego gotówka jest dobrze chroniona przed cyberprzestępcami, nad czym piecze sprawuje nowoczesny system bankowości internetowej. Dodatkową ochronę zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet jeśli instytucja prowadząca rachunek osobisty upadnie lub np. zostanie okradziona, klienci odzyskają zgromadzoną na nim gotówkę.

Wybierz konto bankowe dopasowane do potrzeb

Jeśli chcesz otworzyć rachunek osobisty w banku, dobrze prześledź związane z nim warunki. Wybierz konto bankowe z możliwie najniższymi opłatami i najlepiej darmowymi usługami podstawowymi. Korzystając z niego, szybko przekonasz się, jak wiele przyniesie Ci korzyści, a Twoja codzienność z pewnością stanie się łatwiejsza.