Kiedy podaje się tlen przez wąsy tlenowe?

Kiedy podaje się tlen przez wąsy tlenowe?

Przy różnych dolegliwościach konieczna jest tzw. tlenoterapia. Polega ona na podawaniu tego gazu choremu za pomocą specjalnych akcesoriów, takich jak np. wąsy tlenowe. Kiedy należy ją zastosować? Gdzie można nabyć wspomniany produkt? I o czym trzeba pamiętać przy jego zakładaniu? Dowiedz się o tym z artykułu.

Czym są wąsy tlenowe?

Należy zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle są wąsy tlenowe. Otóż jest to specjalne akcesorium w formie cewnika donosowego z łagodnie zakończonymi ujściami, aby nie podrażniać błony śluzowej. Podłączone do aparatury lub butli z tlenem, umieszcza się je w obu nozdrzach chorego.

Przez takie produkty podaje się gaz o stężeniu na poziomie około 25-30%, przy czym musi być on lekko wilgotny. W ten sposób udaje się uniknąć ewentualnych podrażnień układu oddechowego, jakie mogłyby się pojawić, gdyby u pacjenta zastosowano suche powietrze. Cewnik donosowy ma przepuszczalność na poziomie od jednego do sześciu litrów tlenu na minutę.

Jakie choroby wymagają dodatkowej dawki tlenu?

Pierwszą i jedną z najistotniejszych sytuacji, kiedy stosuje się wąsy tlenowe, jest obniżona saturacja tlenu we krwi. Jeśli wynosi ona mniej niż 88% i nie potrzeba jego wyższej podaży, wtedy używa się właśnie tego akcesorium. Jeśli jednak nasycenie O2 nie wzrośnie do poziomu przynajmniej 93%, wówczas choremu zakłada się specjalną maskę.

Przy jakich dolegliwościach natomiast zaleca się tlenoterapię? Wskazaniem jest m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc. Ponadto niekiedy wykorzystuje się ją przy astmie, mukowiscydozie, zapaleniu płuc, a w ostatnich latach również przy COVID-19. Przesłanką do stosowania tego akcesorium może być też niewydolność układu krążenia.

Gdzie można nabyć wąsy tlenowe?

Tego typu artykuły są dostarczane przez sklepy medyczne. Są one dostępne m.in. w firmie Bialmed, specjalizującej się w zapewnianiu wyposażenia do podmiotów leczniczych, jak i samych chorych. Warto pamiętać, by były to produkty z odpowiednimi certyfikacjami i atestami. Tylko wtedy można być pewnym bezpieczeństwa ich użytkowania.

O czym pamiętać przy ich zakładaniu?

Przede wszystkim – należy zadbać o dopasowanie tego akcesorium do anatomii pacjenta, a także o odpowiednią higienę dłoni zakładającego, jak i nozdrzy chorego. Tego typu produkty są jednorazowe, więc wąsy tlenowe należy wymienić po około miesiącu lub szybciej, jeśli są zabrudzone lub uszkodzone.