Jaka próba złota na obrączki będzie najlepsza?

Podczas przygotowań do ślubu młodą parę czeka podjęcie wielu ważnych decyzji. Między innymi trzeba znaleźć chwilę, żeby kupić obrączki ślubne. Złote, srebrne, ze zdobieniem – możliwości jest kilka. W wypadku postawienia na pierwszy wariant pojawia się kwestia wyboru odpowiedniej próby. To od niej zależy jakość, cena i kilka innych właściwości danej biżuterii. Dowiedz się, jak podjąć dobrą decyzję! 

Czym jest próba złota?

Wybierając ozdoby wykonane ze złota, musisz wiedzieć, że w ich składzie jest konkretna ilość metalu szlachetnego. To właśnie zawartość pierwiastka przypadająca na 1000 jednostek masy całego stopu jest oznaczeniem próby. Jeśli decydujesz się na pierścionek oznaczony numerem 585, to w całej masie jest 58,5% złota.

Jaką próbę najlepiej wybrać?

Sporo nowożeńców stawia na obrączki złote klasyczne. Cena konkretnych modeli zależy od designu lub dodatkowych elementów dekoracyjnych np. kamieni, ale przede wszystkim – próby. Najpopularniejsze jest oznaczenie 585, bo wyróżnia się dobrą trwałością i odpornością na odkształcenia czy zarysowania, a także nie czernieje i jest łatwe w naprawie. Często też pojawiają się wyroby próby 333 oraz 375 – są tańsze, ale twardsze i wyglądem zbliżone do wersji 585. Natomiast z uwagi na mniejszą zawartość złota (33%) ich wartość i jakość są niższe. Obie próby  zarówno 585, 375, jak i 333 nadają się do intensywnego użytkowania.

Dlaczego ten charakterystyczny metal szlachetny cieszy się tak dużą popularnością? Klasyczne złote obrączki są użytkowane codziennie przez wiele lat. Dlatego ważne jest, żeby były wykonane z twardych materiałów, które dobrze znoszą trudne warunki, w tym są odporne na ścieranie, wilgoć czy kontakt z innymi substancjami.

Próba ma też wpływ na kolor biżuterii. Chociaż w celu osiągnięcia konkretnej barwy, często wykorzystuje się różne domieszki, np. z niklu czy miedzi. Natomiast im mniej złota w obrączce, tym wyraźniej widać odcień pozostałych metali. Czasem jest to stosowane umyślnie, żeby uzyskać np. różowe złoto. Dla osób lubiących bardziej żółte odcienie sprawdzą się dodatki z próby 750.

Złote obrączki – elegancka klasyka

Zastanawiasz się, na jaki model postawić? Obrączki złote są zawsze klasycznym i eleganckim rozwiązaniem. Dobrze prezentują się w różnych stylizacjach i mogą być noszone przez wiele lat. Decydując się na biżuterię wykonaną ze złota próby 585 albo 333 zyskujesz produkt odporny na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. W związku z tym da się go nosić do pracy, podczas sprzątania czy gotowania i innych codziennych czynności. Pierścionki z metali szlachetnych to dobry wybór dla każdego!