Czym są wąsy tlenowe i kiedy się je zakłada?

Czym są wąsy tlenowe i kiedy się je zakłada?

Pacjenci, którzy mają zbyt niskie stężenie tlenu w organizmie, wymagają bezpośredniego podania go przez nos. W takich warunkach stosuje się tzw. wąsy tlenowe. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, czym one są, kiedy należy je założyć u danej osoby, a także kto może to zrobić – w poniższym artykule znajdziesz więcej informacji. Przeczytaj go teraz.

Czym są wąsy tlenowe?

To akcesorium, dostępne m.in. w ofercie Bialmed, służące do podawania tlenu przez nos. W działaniu przypomina ono nieco maskę tlenową, służącą do tlenoterapii. Wąsy tlenowe wykonane są miękkich tworzyw, najczęściej z nietoksycznego PVC. Są one dodatkowo wyposażone w specjalne końcówki, które zapobiegają podrażnieniu śluzówki jamy nosowej przez ten przyrząd. Jako produkty jednorazowe wymagają cyklicznej wymiany (w zależności od stanu higieny).

Kiedy zakłada się je pacjentowi?

Cewniki donosowe stosowane są u pacjentów cierpiących z powodu niewydolności oddechowej lub mających obniżone stężenie tlenu we krwi. Dzięki temu zmniejszają się duszności, a organizm zyskuje odpowiednie dotlenienie. Najczęściej używa się ich m.in. przy takich dolegliwościach jak:

  • astma,
  • zapalenie płuc,
  • niewydolność serca,
  • bezdech senny,
  • nowotwory płuc,
  • choroba wysokogórska.

Kto może założyć wąsy tlenowe pacjentowi?

Co do zasady – zakładaniem takiego akcesorium zajmują się osoby o odpowiednich kwalifikacjach, w tym lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i fizjoterapeuci. Mogą to robić również sami pacjenci lub osoby opiekujące się nimi. Ważne, by kierować się wtedy zaleceniami lekarza i instrukcją.

Gdzie można kupić wąsy tlenowe?

Tego typu akcesoria dostępne są w sklepach oferujących profesjonalne akcesoria dla placówek medycznych, jak i osób zajmujących się chorymi. Wąsy tlenowe znajdzie się m.in. w  Bialmed . To sklep specjalizujący się w sprzedaży produktów pomocnych w opiece nad pacjentami. Są one wśród maseczek tlenowych, przy czym asortyment jest dużo szerszy.