Jakie są korzyści z instalacji centralnego smarowania maszyn?

Jakie są korzyści z instalacji centralnego smarowania maszyn?

Aby maszyny pracujące samodzielnie czy w liniach technologicznych działały sprawnie i bezawaryjnie, warto zadbać o dostarczenie wszystkim ruchomym elementom odpowiedniej ilości smaru. Najlepiej, aby odbywało się to automatycznie, gdyż wówczas jest pewność, że żaden podzespół nie będzie pominięty. Chcesz wiedzieć, jakie korzyści daje taki system? Zapoznaj się z poniższym tekstem!

Czym jest centralne smarowanie i ile kosztuje jego montaż?

Jest to automatyczny, nowoczesny system rozprowadzania smaru, zapewniający wszelkim ruchomym i obrotowym częściom maszyn ochronę przed nadmiernym zużyciem. Eliminuje on konieczność używania ręcznej olejarki, a przy tym daje sporą oszczędność czasu. Gwarantuje też, że żadna z takich części jak:

  • łożyska,
  • łańcuchy,
  • koła zębate,
  • prowadnice

nie zostaną pominięte. Koszt inwestycji jest zależny od wielu czynników. Są to m.in. rodzaj urządzenia, rodzaj zastosowanych elementów oraz liczba i typ podzespołów wymagających zabezpieczenie przed nadmiernym tarciem.

Z jakich elementów składa się system centralnego smarowania?

Jest to rozwiązanie montowane obecnie fabrycznie w nowszych urządzeniach. Starszy sprzęt działających w wielu firmach również może zostać w nie wyposażony, przynosząc właścicielowi wiele korzyści. Centralne smarowanie maszyn to system złożony z:

  • pompy centralnej,
  • układu smarownic,
  • dozowników.

Działając niezawodnie i skutecznie zapewnia on bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie urządzeń budowlanych, rolniczych, górniczych i przemysłowych, także tych, które działają na liniach technologicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż takiego rozwiązania?

To, czego każda firma boi sie najbardziej, to przestoje spowodowane awariami maszyn. Decydując się na montaż centralnego smarowania, można mieć pewność, że sytuacje takie będą się zdarzać niezwykle rzadko, a maszyny znacznie przedłużą swoją żywotność. Poza tym są oszczędności na smarze, gdyż przy jego automatycznym rozprowadzaniu zużywa się go o wiele mniej. Nie trzeba też zatrzymywać maszyn, gdyż smarowanie odbywa się w ruchu.

Jak szybko można się spodziewać zwrotu kosztów takiej inwestycji?

W większości zakładów, które zdecydowały się na montaż tego systemu, koszty zwróciły się już po roku. Warto zatem przemyśleć sprawę, gdyż korzyści znacznie przewyższają wydatek. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Dowiedz się, jaka firma je oferuje i złóż zamówienie!