Buty do jazdy konnej — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Buty do jazdy konnej — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bez względu na wybór uprawianego sportu, warto zakupić niezbędne akcesoria zapewniające bezpieczeństwo i komfort podczas praktykowanych ćwiczeń. W przypadku wyjątkowego hobby, jakim jest jeździectwo, kluczowy będzie dobór odzieży oraz obuwia dopasowanego do indywidualnych preferencji, doświadczenia i stylu jeźdźca. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas kupna oficerek czy sztybletów.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne obuwie?

Nikogo raczej nie powinien zdziwić fakt, iż na początku przygody z jeździectwem wiele osób nosi casualowe buty, w tym choćby trampki czy trapery, które nie są zbyt dobrym wyborem. Oczywiście przy kilku jazdach próbnych nie trzeba od razu kupować drogich sztybletów, jednak osoby, które planują regularne odwiedzanie stadniny, powinny jednak przemyśleć tego rodzaju inwestycję. Odpowiednie buty do jazdy konnej gwarantują przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ tego typu modele są idealnie dopasowane do strzemion i eliminują ryzyko ugrzęźnięcia stopy podczas upadku, co stanowi poważne zagrożenie dla jeźdźca.

Buty dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców

Wybór obuwia zależy w dużej mierze od stylu jazdy oraz doświadczenia. Sztyblety stanowią dobry wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jeździectwem (warto dodatkowo zamówić tzw. czapsy chroniące łydki). Natomiast na zakup oficerek najczęściej decydują się zawodowi jeźdźcy biorący udział w pokazach i różnego rodzaju konkursach. 

Jak dopasować obuwie do jazdy konnej?

Najpopularniejsze są długie modele, które zapewniają wysoką ochronę. Krótkie obuwie preferowane jest głównie przez skoczków. Najważniejsze, aby dobrać właściwy rozmiar i szerokość butów, dlatego dobrze odwiedzić stacjonarny sklep jeździecki i przymierzyć kilka fasonów. Materiał obuwia powinien być miękki i w miarę elastyczny.