Wrocław bliżej

Wrocław bliżej #18: Żeby piękniej żyć

nadodrze-1

Czy przypominają sobie Państwo jak jeszcze kilka lat temu wyglądało Nadodrze? Zapomniane, szare miejsce w środku wielkiego miasta. Miejsce, które przy odrobinie wyobraźni i dużych pieniądzach mogłoby przypominać niektóre dzielnice Paryża.

Piękne czynszowe kamienice z ogromnym potencjałem, niestety przez lata zrujnowane, zdekapitalizowane i w sensie tzw. substancji materialnej, ale i pod względem społecznym. Ta piękna, stara okolica doczekała się jednak wspaniałego pod każdym względem projektu rewitalizacji.

Wiele do zawdzięczenia ma Nadodrze wiceprezydentowi Wrocławia Adamowi Grehlowi, dla którego projekt rewitalizacji stał się projektem najważniejszym. Jednym z ciekawych elementów tego programu było tworzenie strefy zakupów niecodziennych w ramach „Rewitalizacji dawnych traktów handlowych”.

Chodzi głównie o zagwarantowanie dobrych warunków i zachęt dla przedsiębiorców do „osadzania” swoich firm na Nadodrzu. Organizowane są przetargi ofertowe na działalność artystyczno – rzemieślniczą, w których nacisk położony jest na słowo „ofertowe”. Konsekwencje takiego podejścia są proste, stosowane są najniższe możliwe stawki czynszowe dla tych, którzy zdecydują się prowadzić tu wspomnianą działalność. Tego rodzaju przedsięwzięcia najsilniej wpływają na zmianę otoczenia, skupiają wokół siebie różnego rodzaju grupy aktywnych, kreatywnych ludzi. Już dziś z nieodległej wciąż perspektywy widać, że zamysł się powiódł.

Z preferencyjnych warunków skorzystało już kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy tworzą galerie rzemiosła i sztuki użytkowej, warsztaty twórcze, kawiarenki. Ciekawym zjawiskiem jest to, że tworzą je zarówno doświadczeni rzemieślnicy jak i świeżo upieczeni absolwenci szkół artystycznych. Z całą pewnością można dziś powiedzieć, że projekt się powiódł. Już widać, że zmieniła się struktura tego miejsca, jest co raz więcej zajmujących miejsc, tworzy się bardzo interesująca społeczność, złożona głównie z ludzi młodych, którzy zobaczyli tam swoją szansę na zaistnienie, zbudowanie nowej, często alternatywnej przyszłości.

Wrocław bliżej #18: Żeby piękniej żyć
4.6 na podstawie 5 głosów

O Autorze

Zbigniew Morawski

Zbigniew Morawski

Doradca prezydenta do spraw medialnych.