Wrocław bliżej

Wrocław bliżej #32 – sport najmłodszych

sport-204547_1280

Wiele kontrowersji wzbudza kwestia finansowania przez Miasto sportu wyczynowego. Głównie krytykowane jest finansowanie drużyny piłkarskiej Śląska. Zbyt często jednak zapomina się (dotyczy to również niegdysiejszych admiratorów tego pomysłu), że od samego początku wiadomo było, że ten sposób utrzymania klubu jest czasowy. Wciąż poszukiwany jest poważny prywatny kontrahent, który odkupi udziały miasta i stanie się właścicielem drużyny. Jaka nie byłaby opinia na ten temat, jedno jest pewne: takie działanie przyniosło zamierzony skutek. Śląsk w bardzo krótkim czasie z mroków III ligi osiągnął niespotykane dotąd sukcesy. Został wicemistrzem i mistrzem Polski, zdobył Puchar Polski, od kilku sezonów kończy na czele tabeli. W tym samym czasie słuchać głosy, że sport zawodowy „karmi” się pieniędzmi, które powinny być przeznaczone głównie na sport dzieci i młodzieży. I byłaby to faktycznie karygodna sytuacja, gdyby nie jeden fakt. Z pobieżnego tylko wyliczenia wynika, że na sport młodzieży miasto przeznacza rocznie około 11 milionów rocznie. Warto jeszcze raz powtórzyć, to tylko takie powierzchowne liczenie, bez dotacji na konkretne imprezy, bez udziału w ich organizacji, bez nagród na szkolnych imprezach, strojów etc. Te 11 milionów to pieniądze przeznaczane na dziesiątki programów skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej. Myślę, że przy okazji warto wymienić niektóre tylko projekty, które służą naszym najmłodszym sportowcom:

 • Program Młodzieżowych Centrów Sportu przeznaczony dla dzieci uzdolnionych sportowo. W tym projekcie bierze udział ponad 20 klubów szkolących młodzież i dzieci. Rocznie 1 milion zł.
 • Program Grup Szkolenia Podstawowego chodzi w nim o dofinansowanie dzieci, które już wykazały się wynikami sportowymi. Kosztuje rocznie 500 tys. złotych.
 • Program Szkolenia w Sportach Walki. Dotyczy on m.in. szermierki, zapasów, judo, boksu taekwondo, karate. Rocznie 400 tys. zł.
 • Program basketmania. jak nazwa wskazuje program powstał na potrzeby rozwoju koszykówki. Chodzi głównie o podniesienie poziomu zajęć w tej dyscyplinie we wrocławskich szkołach podstawowych i gimnazjach. 800 tys.
 • Footballmania. To samo dla młodych piłkarzy. 700 tys. zł.
 • Volleymania – 500 tys zł.
 • Program Trener Osiedlowy polega na organizacji zajęć i czasu wolnego przez dzieci, które spędzają go na szkolnych i osiedlowych boiskach i placach zabaw. zajęcia prowadzi 47 wysoko wykwalifikowanych trenerów. 600 tys.
 • Szkolenie Dzieci i Młodzieży Uzdolnionej Sportowo. 3 miliony zł.
 • Jest tych programów jeszcze wiele i wymieniać ich wszystkich nie sposób. Ważne jest jedno: na ten podstawowy sport, zajęcia dla dzieci, dbałość o kondycję i zdrowie Wrocław pieniędzy nie szczędzi. I cieszy fakt, że wypełnia swój obowiązek względem najmłodszych.

  Wrocław bliżej #32 – sport najmłodszych
  4.67 na podstawie 3 głosów

O Autorze

Zbigniew Morawski

Zbigniew Morawski

Doradca prezydenta do spraw medialnych.