Wrocław bliżej

Wrocław bliżej #22: Pytaj, co zrobiłeś dla siebie

Group of Architects working at project

Jedną z wyraźnych oznak, czy społeczeństwo jest obywatelskie, jest liczba organizacji pozarządowych, w których działają obywatele. Niestety jeżeli taką informację potraktujemy jak wskaźnik, okaże się, że w Polsce nie jest z tym najlepiej, zresztą co ja mówię – jest źle.

Nie wierzymy sobie nawzajem, niespecjalnie się lubimy, nie ufamy szeroko rozumianej władzy i nie wstępujemy do organizacji, w której możemy wspólnie działać, nie zarabiając na tym pieniędzy. Wiele zachowań świadczy o tym, że jesteśmy bardzo roszczeniowi, generalnie oczekujemy, że wszelkie nasze problemy powinien KTOŚ rozwiązać. Władza, Kościół, prezydent i kto tam jeszcze.

Jest wiele przykładów krajów, w których to obywatele czują, że powinni załatwiać swoje sprawy sami. Nie, nie sami – wspólnie. Książkowym tego zjawiska przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie trudno zliczyć działające NGO-sy. Zajmują się wszystkim – od pilnowania dzieci (zamiast zorganizowanych przedszkoli) po kwestie najtrudniejsze. Podobne zjawisko obserwujemy w krajach skandynawskich. Wszędzie tam możemy mówić o społeczeństwach obywatelskich. Czy tak postawiona diagnoza świadczy o tym, że władza nie ma tu nic do roboty, tylko utyskiwać na to, że nie mamy zdolności do organizowania się? Myślę, że dobrym przykładem na to, że jest inaczej, jest Wrocław.

W bazie Generator NGO, prowadzonej przez Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UM, na koniec ubiegłego roku zarejestrowanych było 3929 organizacji pozarządowych. Na prowadzenie  bardzo różnych projektów ogłoszono w 2014 roku ponad 150 otwartych konkursów, zawarto ponad 500 umów.

NGO-sy zajmują się wszystkim – od pomocy społecznej, przez kulturę, sport, ochronę zdrowia, edukację, po inicjatywy lokalne etc. Miejskie dotacje dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających dla zysku pochłaniają duże pieniądze. W roku 2002 wydawano na ten cel nieco ponad 17 milionów złotych, w ubiegłym roku było to już 95 milionów 600 tysięcy złotych. Przyglądając się tym liczbom, trudno nie przypomnieć sobie nieco już wyświechtanego, ale jakże prawdziwego powiedzenia: „Nie pytaj, co kraj zrobił dla Ciebie, pytaj, co Ty zrobiłeś…”.

Wrocław bliżej #22: Pytaj, co zrobiłeś dla siebie
3.67 na podstawie 3 głosów

O Autorze

Zbigniew Morawski

Zbigniew Morawski

Doradca prezydenta do spraw medialnych.