Wrocław bliżej

Wrocław bliżej #20: Krzywy Komin

DSC00177

Oficjalnie nazywa się Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, tylko konia z rzędem temu, kto choć raz użył tego określenia.

W Krzywym Kominie, bo tak miejsce się nazywa, spotykają się wszyscy, którzy choć na chwilę zetknęli się lub pomyśleli o wzornictwie. Bardzo szybko miejsce stało się centrum kreatywnych działań związanych z modą, projektowaniem, nowoczesnym wzornictwem przemysłowym i rzemiosłem artystycznym. Centrum zostało wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i pracownie, gdzie odbywa się proces tworzenia – od momentu koncepcji po realny kształt i wprowadzenie produktu na rynek.

Jak się wydaje, najważniejszym elementem tego projektu jest możliwość nauki, zdobywania informacji i podnoszenia swoich kwalifikacji. Fachowcy, znakomicie znający nie tylko swoje rzemiosło, ale też warunki rynku, jego potrzeby, przekazują wszelkie informacje tym, którzy tego potrzebują, którzy są zainteresowani albo rozwojem swojej firmy, albo założeniem zupełnie nowej. Często bowiem jest tak, że umiemy coś stworzyć czy wyprodukować, ale już nie potrafimy tego sprzedać. Szkolenia, o których mowa, cieszą się ogromnym powodzeniem, a jak pokazują pobieżne nawet obserwacje – przynoszą wymierne korzyści.

Centrum jest też miejscem międzynarodowej wymiany i spotkań z ekspertami zagranicznymi, które dotyczą kwestii mody, projektowania, sztuki, wzornictwa przemysłowego, a także miejscem, gdzie promuje się markę wrocławską.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania i warsztaty tematyczne, ściśle powiązane ze specyfiką danego rynku. Odbywają się m.in. w Pracowni Ubioru, Mebli, Audiowizualnej czy Pracowni Młodego Przedsiębiorcy (choć to ostatnie odnosi się raczej do stażu funkcjonowania w danej dziedzinie niż do wieku).

W trzecim roku funkcjonowania Krzywego Komina, to znaczy w roku ubiegłym, z „usług” Centrum skorzystało ponad 3000 osób, a ich liczba stale rośnie. Rocznie na ten cel przeznaczamy ponad 750 tysięcy złotych. Dość trudno oszacować, ile zarobili na tej działalności sami zainteresowani. Jedno jest pewne, wielu ludzi i szereg firm dzięki działalności Krzywego Komina zdecydowanie poprawiło swoją egzystencję.

Wrocław bliżej #20: Krzywy Komin
4.2 na podstawie 5 głosów

O Autorze

Zbigniew Morawski

Zbigniew Morawski

Doradca prezydenta do spraw medialnych.