Wrocław bliżej

Wrocław bliżej: 100 dni społecznych

rynek3-001

Jestem kojarzony z zainteresowaniem rozwojem gospodarczym, z inwestycjami zagranicznymi i krajowymi (mam nadzieję, że także z krajowymi, bo bardzo wiele poświęcam tym sprawom starań). A także z inwestycjami infrastrukturalnymi (drogowymi, edukacyjnymi, …). Oraz z innowacjami. Ze współpracą uczelni z biznesem i innowacjami jako takimi. Czasem ktoś ze mną rozmawia o moich urbanistycznych poglądach. Dotyczących Wrocławia i ogólnych reguł planowania przestrzennego.

Jest kilka, a raczej kilkanaście, obszarów Wrocławia, gdzie spotykają się takie, nawarstwiające się myślenia: Dzielnica Czterech Świątyń, Plac Grunwaldzki, okolice Stadionu, …

Mało kto kojarzy Wrocław z myśleniem społecznym. Owszem, może dotyczącym tożsamości, ale nie innych tematów.

Opowiem Państwu o rożnych, chyba mało znanych, społecznych sprawach, którymi się zajmowaliśmy i zajmujemy.

Przez najbliższych 100 dni, w 50 odcinkach, co drugi dzień, będę pisać o wrocławskich projektach, które uważam za interesujące. Przepraszam – będziemy pisać. Ja i mój przyjaciel i współpracownik Zbyszek Morawski, którego poprosiłem o dokonanie swoistego audytu tej dziedziny. Tekst będą zbyszkowe i moje, czasem wspólne. Opowieść będzie dotyczyć pomysłów moich, Ani Szarycz, Jacka Sutryka, Ani Materny i innych osób. Realizowanych przez nas we Wrocławiu. 50 zapowiadanych odcinków nie wyczerpie bogactwa społecznego życia miasta, ani też działania w nich opisywane nie zaspokoją (nie zaspokajają) wszystkich jego potrzeb. I niedostatków. Pokaże wszakże wiele ważnych spraw. Potrzeb. Obudzi inne potrzeby. Za co już teraz dziękuję.

Przeczytajcie Państwo i w odpowiedzi przyślijcie nam swoje opowiadania. Zacznę od noworodków.

Wrocław bliżej: 100 dni społecznych
4.74 na podstawie 86 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.