Wrocław bliżej

Wrocław bliżej #23: InfoCentrum – w sercu miasta

infocentrum
Anna Szarycz

Ostrów Tumski – serce miasta to dla wielu wrocławian miejsce wyjątkowe i magiczne. Można spotkać na nim spacerowiczów, szukających urokliwych miejsc zadumy i spokoju. Nie ma chyba też wycieczki zwiedzającej Wrocław, która nie dotarłaby na Ostrów. To punkt obowiązkowy dla turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Niemal każdego dnia można spotkać grupy z przewodnikami, zatrzymujące się co kilka metrów, wsłuchane w opowieści o naszym mieście.

Całkiem niedawno miałam przyjemność uczestniczenia w otwarciu punktu informacyjnego w tym wyjątkowym dla mieszkańców i turystów miejscu. Niemal przy samym wejściu do katedry można dziś uzyskać przeróżne informacje. Dotyczące zarówno samego Ostrowa Tumskiego, jego zabytków, historii czy lokalnych wydarzeń, jak i na temat tego, co dzieje się w całym mieście, np. gdzie twórczo i interesująco spędzić wolny czas.

Tym, co szczególnie wyróżnia to miejsce, jest zbiór danych o formach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy. Między innymi, gdzie uzyskać wsparcie poradni rodzinnych i prawnych, gdzie skorzystać z programów zdrowotnych i programów terapeutycznych.

Mimo że we współczesnym świecie zalewani jesteśmy informacjami z różnych dziedzin, jeszcze wiele osób, w tym zwłaszcza reprezentujących starsze pokolenie, ma problemy z uzyskaniem dostępu do rozmaitych danych i z ich selekcją. Dlatego tak ważne staje się ułatwienie im dotarcia do tego, czego szukają. Chcemy, żeby każdy mieszkaniec naszego miasta oraz osoby je odwiedzające wiedzieli: gdzie się udać po fachową poradę lub pomoc, co warto zobaczyć, w czym wziąć udział, co oferują instytucje i organizacje działające we Wrocławiu.

Dziękuję księdzu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu i proboszczowi katedry, księdzu Pawłowi Cembrowiczowi, za podjęcie działań, które doprowadziły do otwarcia punktu i uruchomienia naszego wspólnego projektu.

Po niecałych dwóch tygodniach od otwarcia, w InfoCentrum pojawia się kilkadziesiąt osób dziennie. Fakt ten potwierdza słuszność decyzji o stworzeniu takiego punktu w sercu miasta właśnie. Proszę pamiętać o jego istnieniu podczas wizyty na Ostrowie Tumskim. Polecam i zapraszam na pl. Katedralny 1.

Wrocław bliżej #23: InfoCentrum – w sercu miasta
3.64 na podstawie 94 głosów

O Autorze

Anna Szarycz

Anna Szarycz

W urzędzie pracuje od 2005 r. Obecnie pełni funkcję wiceprezydenta miasta. Nadzoruje zadania z obszaru kultury, sportu (z wyjątkiem spraw dotyczących organizacji TWG 2017), rekreacji, turystyki, zdrowia i spraw społecznych. Jednym z największych sukcesów wiceprezydent jest zabezpieczenie blisko 4 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To jeden z najlepszych wyników w kraju.