Wrocław bliżej

Hałas za ścianą, śmieci na klatce i telefony na policję. Jakimi sąsiadami są Polacy?

ostrow
Morizon.pl
Autor: Morizon.pl

Hodują kury w wannie, zabraniają kosić trawę, strzelają z procy do gołębi – oto sąsiedzi w polskich miastach i wsiach. W naszym nowym badaniu zebraliśmy opinie i opowieści ponad tysiąca ankietowanych z całego kraju. Jakie relacje mamy ze swoimi sąsiadami? Odpowiedź czeka w raporcie na blogu Morizon.pl.

Morizon przeprowadził badania wśród 1067 respondentów z całej Polski. Ponad połowa Polaków (53% ankietowanych) ocenia swoje relacje z sąsiadami jako „dobre” lub „bardzo dobre”. Co trzeci badany stwierdził, że nic nie denerwuje go w zachowaniu sąsiada. Czy wnioski z badań są jednoznacznie pozytywne?

Jak pokazują wyniki, trzymamy się raczej na dystans. 44% ankietowanych ocenia swoje relacje międzysąsiedzkie jako neutralne – niewykraczające poza uprzejme „dzień dobry”. Tylko 4% respondentów deklaruje, że w ich stosunkach jest „źle” lub „bardzo źle”. Jednak do konfliktu z sąsiadem przyznaje się prawie połowa (42%) Polaków. Do sprzeczek dochodzi najczęściej w blokach w dużych miastach.

Jakie problemy najczęściej sprawiają nam sąsiedzi? Najbardziej irytujący stają się wtedy, gdy nie dają nam odpocząć w ciszy i spokoju – głośna muzyka, awantury zza ściany, płaczące dzieci i uciążliwe remonty denerwują prawie co piątego ankietowanego. Niemal równie często nerwy psują nam śmieci i dym papierosowy na klatce schodowej.

Potrafimy sobie jednak pomagać – sąsiedzkie przysługi wyświadcza sobie aż ośmiu na dziesięciu respondentów. Najczęściej odbieramy sobie nawzajem przesyłki (60% ankietowanych), pożyczamy produkty spożywcze (36%) i pilnujemy mieszkań podczas nieobecności sąsiada (35%). Co piąty Polak opiekuje się zwierzętami sąsiadów.

sasiedzi infografika

Oceń ten artykuł

O Autorze

Morizon.pl

Morizon.pl

Morizon.pl to portal nieruchomościowy. Na blogu chcemy przede wszystkim dzielić się wiedzą o rynku nieruchomości, poruszamy też tematy prawne, wnętrzarskie i lifestylowe. Inspiruje nas miejskie życie, dynamiczne i zaskakujące, w każdym miejscu inne.