Rozwój Sport

Warto rozmawiać z Dolnoślązakami

tytułowe

Mnóstwo dobrych rozmów, wiele trafnych uwag i wspólnie wypracowana formuła programu Aktywny Dolny Śląsk – tak zapamiętałem konsultacje społeczne, na których przez sześć ostatnich tygodni spotykaliśmy się z Dolnoślązakami, fanami sportu i turystyki. Ruszyliśmy 1 lutego. Pojechaliśmy do Jeleniej Góry, dalej odwiedziliśmy Strzegom, Wołów, Brzeg Dolny, Oborniki Śląskie, Legnicę, Złotoryję, Wałbrzych oraz Bolesławiec. Finalne spotkanie odbyło się w miejscu symbolicznym i mnie osobiście bliskim – wrocławskim Sektorze 3 przy Legnickiej 65.

Konsultacje miały absolutnie otwarty charakter. O ich organizacji szeroko informowaliśmy organizacje pozarządowe o sportowym lub turystycznym charakterze. Wiadomości o spotkaniach podawały media i władze samorządowe. Każde spotkanie było drobiazgowo zaplanowane – odpowiednio wcześniej przesyłaliśmy propozycję dokumentów do organizacji z danego okręgu. Zaczynaliśmy od zaprezentowania podstawowych założeń programu w formie prezentacji multimedialnej. Następnie przechodziliśmy do sedna tych konsultacji – sugestii od gości. Nie było w tym czasie pytań, które zostałyby bez odpowiedzi. Gwarantuję.
Konsultacje w Jelenie Górze
Dumny jestem z efektu tych sześciu tygodni – finalnej koncepcji Aktywnego Dolnego Śląska – wspólnego dzieła organizacji pozarządowych, Dolnoślązaków i Urzędu Marszałkowskiego. By wyobrazić sobie ilość pomysłów, rozwiązań, pytań, dyskusji, które miały miejsce w tym czasie, konieczne spójrzcie Państwo na początkowy koncept projektu i porównajcie go proszę z wersją finalną – najlepiej na portalu Aktywny Dolny Śląsk – www.aktywny.dolnyslask.pl
Konsultacje w Legnicy
Chciałbym, by te nasze spotkania przyniosły jeszcze jeden pożytek – nowy sposób dialogu między organizacjami obywatelskimi a mieszkańcami i samorządem. Do tej pory wyglądało to tak, że organizacje pozarządowe pośredniczyły między Urzędem, a mieszkańcami i to one właśnie generowały i realizowały pomysły. Od teraz odwracamy tę kolejność. Dolnoślązacy nie będą tylko odbierać projektów. Będą też je kreować i decydować, które z nich zostaną ostatecznie zrealizowane przez władze województwa. Ogniwem pośredniczącym w tym procesie będą – nic się tutaj nie zmieni – organizacje pozarządowe, które będą musiały przygotować najlepszą, najbardziej zbliżoną do oczekiwań pomysłodawcy ofertę.

Warto rozmawiać z Dolnoślązakami
4.33 na podstawie 15 głosów

O Autorze

Jerzy Michalak

Jerzy Michalak

Z zawodu jest adwokatem, z zamiłowania samorządowcem i aktywnym działaczem organizacji pozarządowych: Junior Chamber International oraz Polskiej Izby Młodych Przedsiębiorców. W latach 2010-2014 był radnym miejskim Wrocławia i wówczas zainicjował i prowadził projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie jest członkiem zarządu Województwa Dolnośląskiego.