Miasto Sport Wrocław bliżej

The World Games 2017 – #bezbarier

bezbarier0

10. Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich – 20-30 lipca – przed nami. The World Games 2017 to kolejne, po piłkarskim UEFA EURO 2012, Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 wielkie wydarzenie w stolicy Dolnego Śląska. Jestem głęboko przekonany, że po każdym z nich zostają we Wrocławiu nowe obiekty użyteczności publicznej, areny sportowe i dodatkowe kompetencje. Dokładamy też wszelkich starań, żeby komfortowo czuli się goście z niepełnosprawnościami.

Pamiętam wiele rozmów i działań z szefem – Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, a także Jackiem Sutrykiem, dyrektorem Departamentem Spraw Społecznych UM Wrocławia, innymi Departamentami, Biurami, Wydziałami, Instytucjami, Spółkami miejskimi i – co naturalne – organizacjami pozarządowymi. Mówiąc o codziennych działaniach, globalnych wydarzeniach wiedzieliśmy, że Wrocław to zobowiązanie – także do zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Zdając sobie jednak sprawę, że udoskonalanie przestrzeni #bezbarier to proces – w Warszawie, Londynie, Paryżu, Oleśnicy i stolicy Dolnego Śląska. Wielkie wydarzenia, o których wspominałem na początku są wyjątkowym czasem, żeby tę misję wdrożyć w życie. Pracowaliśmy nad tym z Krzysztofem Majem, dyrektorem ESK Wrocław 2016 i Marcinem Przychodnym, szefem Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017.

bezbarier1

PODEJŚCIE KOMPLEKSOWE

Uczestnictwo w wydarzeniu nie dotyczy tylko dostępnego obiektu. Dzieliłem się tym doświadczeniem w 2015 roku, na Stade de France. Podczas konferencji Cafe Football (organizacji UEFA dbającej o dostępność) „Total Football – Total Access”, w Paryżu mówiłem, że chodzi też o całą logistykę, możliwość zwiedzania i bazę hotelową. Joyce Coke, szefowa, komplementowała wrocławskie podejście przed rozgrywkami o mistrzostwo Europy. Ich charakter interdyscyplinarny: dostępny Port Lotniczy, zakup kolejnych taborów komunikacji, ale też i sam obiekt. Stadion Wrocław, drugi dom – jak mówią o nim fani z Klubu Kibiców Niepełnosprawnych, z którymi m.in. obiekt był konsultowany – jest przyjazny. Uczestnictwo ułatwia audiodeskrypcja, która od 2012 – przy miejskiej współpracy z Fundacją Katarynka – została w naszym mieście na stałe. Kompetentne głosy są też obecne w Kinie Nowe Horyzonty i innych miejscach kultury. Prężnie działa w tym obszarze Centrum Kultury Wrocław – Zachód, a filmy i sztuki teatralne, także z udziałem gości, jak Agnieszka Holland – obejrzały tysiące widzów.

Na długo przed #TWG2017 zdawaliśmy sobie sprawę, że organizacja #bezbarier musi opierać się przynajmniej o trzy obszary: konsultacje i dostępność obiektów, wsparcie – choćby w postaci audiodeskrypcji kibiców z innymi niepełnosprawnościami, #knowhow obsługi – dotyczące i wolontariatu, i odpowiedniego sposobu biletowania.

bezbarier2

Z Marcinem Przychodnym spotkaliśmy się w punkt. Rozmowa o biletach trwała 15 minut – pewnie z powodu zamawiania wody bez gazu dla mnie. Zaproponowałem, żeby osoby niepełnosprawne mogły kupić bilety ulgowe, a ich asystenci za symboliczną złotówkę. Tak się stało. Wcześniejsze wydarzenia i doświadczenia zobowiązywały, zatem zasugerowałem dodatkową formę wsparcia w postaci audiodeskrypcji, jednocześnie polecając sprawdzonych fachowców z Fundacji Katarynka. Uznaliśmy też, że warto przeszkolić, uwrażliwić wolontariuszy, a z drugiej strony – zaprosić osoby z niepełnosprawnościami do takiej aktywności.

Kilka miesięcy później wymienialiśmy uwagi i cieszyliśmy się z prezydentem Wrocławia – Rafałem Dutkiewiczem – dostępnością basenu przy ul. Wejherowskiej im. Marka Petrusewicza. Zarówno dla kibiców, jak i zawodników.

bezbarier3

#NOWYOLIMPIJSKI

#nowyOlimpijski to była z kolei przykładowa przeprawa. Wiele trudnych rozmów, uzgodnień, rekomendacji, odwiedzin, konsultacji. Latem, jesienią, wiosną i zimą. Przytoczę cztery, według mnie bardzo istotne.

Gabinet Jacka Sutryka, dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia
Ponad 2 lata temu (czas leci). Rozmawiamy przy udziale Piotra Mazura, dyrektora Biura Sportu i Rekreacji, przedstawicieli Wrocławskich Inwestycji. Projekt nie jest prosty. Każdy architekt, budowlaniec, zdaje sobie sprawę, że remont, rewitalizacja jest trudniejsza od budowania od nowa. Antycypuję tym samym porównania kwotowe: #nowyOlimpijski vs obiekt w Toruniu. W pracy nad projektem przekazujemy jasny sygnał, że musi uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych.

Solpol 2. Gabinet prezes WTS Krystyny Kloc
Tym razem we dwoje oglądamy projekt. Trudno przy okazji nie wspomnieć, że w 2015 dzięki takim rozmowom – przy wsparciu sponsorów i partnerów – udało się zbudować, pomimo trwającego remontu, specjalnej trybuny dla w-skersów. Po tym spotkaniu też wiemy, że warto i trzeba. Przypominam o audiodeskrypcji na ligowych zawodach.

bezbarier4

Stadion Olimpijski, czerwiec 2016 roku
Niezwykle ważne konsultacje, na etapie wykonawczym. Uczestniczymy wspólnie, m.in.: Waldemar Rak, Maciej Łubocki (niezwykle otwarty architekt, z którym konsultowaliśmy też Stadion Wrocław) z Wrocławskich Inwestycji i przedstawiciele Inter-Systemu – wykonawcy z Piotrem Gniewaszewskim (podczas późniejszego wywiadu w nSport + powiedział, że dla dostępności obiektu to było kluczowe spotkanie). Niestety, informuję w informacjach, że z tego poziomu nie da się nic zobaczyć i nie ma rampy do sal dla dziennikarzy i VIPów. Rekomenduję więc, że trzeba m.in. podnieść podest, poprawić widoczność, wykonać podjazdy, pomalować na niebiesko tzw. „koperty”, zamontować lustra w toaletach dla kibiców z niepełnosprawnościami, a także odsunąć miejsca dla osób niepełnosprawnych spod ściany przed szybę.

Stadion Olimpijski, kwiecień 2017 roku
Skład podobny, a my sprawdzamy niuanse. Po wizycie rekomenduję m.in.: namalowanie emblematów w-skersa na tzw. „kopertach”, montaż półek i haczyków w toaletach, a przede wszystkim pochwytów ułatwiających otwarcie drzwi osobom niepełnosprawnym.

bezbarier5

KONKLUZJA

Trzy mecze Betard Sparty Wrocław obejrzało ponad 150 kibiców z niepełnosprawnościami i ich asystentów. Wspierała ich audiodeskrypcja, finansowana z miejskiego projektu, serwowana przez profesjonalnych dziennikarzy radiowych skupionych wokół Fundacji Katarynka. Warto wspomnieć, że współpracujących wcześniej z Adrianem Skubisem, odpowiadającym za media we wrocławskim klubie żużlowym. Jeden z wielu fanów „czarnego sportu”, poruszający się na wózku i wyrażający wdzięczność (staramy się, żeby to była normalność) za ten remont, rodem z Jeleniej Góry, napisał mi w e-mailu m.in.:

  • organizacja perfekcyjna (wjazd, parking, wejście itp.) – cieszę się, że dożyłem czasów, kiedy w wydarzeniach sportowych czy kulturalnych mogą bez problemu uczestniczyć ON (generalnie we Wrocławiu czuć rękę opieki nad ON, było to widać choćby podczas koncertu Dawida Gilmoura rok temu pod NFM (specjalne rampy) – choć ile ja się napisałem i nadzwoniłem, aby zdobyć bilet dla ON!!),
  • miejsce dla ON – znakomite, lubię sporty motorowe, sam jestem ich „ofiarą” i uwielbiam oglądać motorsport z bliska, tak aby czuć spaliny i kurz – tutaj się nie zawiodłem (polecam tor Sachsenring i wyścigi MotoGP, które się tam odbywają rokrocznie – w tym roku 02.07.2017, ON może wejść z opiekunem na jeden bilet – można go kupić przez stronę – można obejrzeć wyścig z doskonałego miejsca na szybkim zakręcie – wrażenia wyjątkowe),
  • stadion olimpijski po remoncie naprawdę robi wrażenie, wydaje się, że idealny dla żużla (nawet można dość szybko z niego wyjechać po meczu).

bezbarier6

Poruszana była w mediach kwestia pękających szyb. Mam wrażenie, że już wyjaśniał sprawę Marek Szempliński, rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji, na przykład tu.  Po drugie – komfort oglądania ułatwiają zamontowane kolejne. Zgadzam się przy tym i z kilkoma dziennikarzami, którzy w sarkazm obracają zdziwienie, iż na zawodach żużlowych – kurzy. Nie, nie chodzi mi o kamienie. Te zostały wybrane. Po trzecie – trener Betard Sparty, Rafał Dobrucki, zaprasza np. do Gorzowa, żeby zobaczyć, jak czasem „leci z toru”.

Wiem, że długo, ale konkretnie. Na koniec słowa Gościa, który był znakomitym żużlowcem, na skutek kontuzji w Szwecji zaczął jeździć na wózku, dzięki uporowi i rehabilitacji chodzi przy pomocy „balkonika”. Chodzi oczywiście o zdystansowanego Krzysztofa Cegielskiego: „Skrzynia, dzięki. Na stanowisko komentatora mam w końcu windę, na innych stadionach muszę się wdrapywać. Idź działać dalej, bo ja teraz chodzę trochę wolniej (śmiech)”.

Fot. Zbigniew Skrzyński

bezbarier7

The World Games 2017 – #bezbarier
3.67 na podstawie 3 głosów

O Autorze

Bartłomiej Skrzyński

Bartłomiej Skrzyński

Rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Dziennikarz, aktywista i społecznik, prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor programów TV, m.in. „W-skersów” (TVP 1), za które otrzymał Grand Prix w konkursie dziennikarskim „Oczy Otwarte”. Wyróżniony przez Rzecznika Praw Obywatelskich nagrodą im. Pawła Włodkowica. Porusza się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. Mimo to skakał na bungee, latał szybowcem i paralotnią. Uwielbia podróże i sport żużlowy, nurkuje.