Miejsca Rozwój

Zielone dachy Wrocławia

roof-55208_1280
Marcin Urban

Zachęcamy mieszkańców do tworzenia nowych form zieleni miejskiej – ogrodów na dachach oraz ogrodów wertykalnych, zielonych ścian ozdabiających nasze budynki.

Tempo życia jest coraz szybsze, spędzamy więcej czasu w pracy, każdy z nas ma wiele codziennych obowiązków. Niestety niewiele czasu pozostaje na aktywny wypoczynek czy relaks. To wszystko sprawia , że coraz częściej chcemy aby jakość tego odpoczynku była wysoka i naturalnie zwracamy się w stronę zielonej przestrzeni, która tworzy najlepsze do tego warunki. Mając na uwadze właśnie brak czasu, należy moim zdaniem szukać alternatywy do tradycyjnych terenów zielonych takich jak parki czy skwery, wprowadzając zieleń możliwie najbliżej naszych mieszkań czy domów. Istotnym ograniczeniem, które warunkuje możliwość tworzenia nowych obszarów zieleni jest zwykły brak niezbędnej do tego przestrzeni w naszych miastach.

Chcemy, żeby Miasto było zielone i zachęcamy mieszkańców do tego, żeby sami również angażowali się w zazielenianie swojego najbliższego otoczenia. Założenie ogrodu na dachu budynku czy stworzenie pionowej, zielonej ściany z roślin przy budynku daje szansę na zagospodarowanie niewykorzystywanej dotąd przestrzeni i przynosi wymierne korzyści miastu i jego mieszkańcom.

Ogród na dachu czy ściana zieleni, to nie tylko atrakcyjne wizualnie formy w przestrzeni. To także aktywne „fabryki” tlenu polepszające mikroklimat poprzez oczyszczanie powietrza z pyłów, kurzu czy spalin oraz zwiększające wilgotności powietrza. Roślinność doskonale akumuluje wodę opadową, a w konsekwencji skutecznie ogranicza ryzyko związane z gwałtownym odprowadzaniem nadmiaru wody do kanalizacji deszczowej. Inne zalety zielonych obiektów związanych z budynkiem to redukcja hałasu, doskonała izolacja termiczna akumulująca ciepło w ziemie, a chroniąca przed nagrzewaniem w lecie. W określonych warunkach zielona przestrzeń na dachu może służyć rekreacji czy realizacji własnych zainteresowań. To również miejsce, w którym mieszkańcy będą mieli szansę na spotkanie i rozmowę z sąsiadami czy znajomymi.

Przed wakacjami Prezydent Wrocławia przekazał Radzie Miejskiej projekt uchwały dotyczący zwolnień podatkowych dla mieszkańców, którzy zdecydują się na inwestycję w zielony dach na budynku czy też ozdobią elewację budynku wertykalnym ogrodem.

Za sprawą nowej uchwały mieszkańcy, którzy zainwestują w ogród na dachu czy zielona ścianę przy budynku, uzyskają zwolnienie z podatku od nieruchomości. W budynku, który ma maksymalnie 5 kondygnacji naziemnych, a ogród na dachu zajmuje więcej niż 80% powierzchni dachu, każdy z mieszkańców zostanie zwolniony z opłacania podatku od nieruchomości za powierzchnię mieszkaniową. W sytuacji gdy ogród zajmie więcej niż połowę dachu, a mniej niż 80% jego powierzchni, zwolnienie powierzchni mieszkalnej będzie odpowiadało proporcjonalnie powierzchni samego ogrodu. W budynkach posiadających więcej kondygnacji naziemnych niż 5, zwolnienie jest zmniejszane o połowę w stosunku do powyższych warunków.

Kolejnym elementem uchwały jest zwolnienie dotyczące budynków, na których zamontowano instalacje pozwalające na założenie ogrodu wertykalnego. Instalacje te pozwalają na obsadzenie roślinności tam, gdzie brakuje przestrzeni dla tradycyjnego ogrodu, sprawiając że projektant może uatrakcyjnić kolorystycznie powierzchnie zewnętrzne projektowanego obiektu. Wielkość oferowanego zwolnienia jest uzależniona od wielkości powierzchni, jaką zajmie ogród wertykalny. Minimalnie musi on zająć 15 m2 powierzchni, żeby umożliwić skorzystanie z 20% obniżki należnego podatku od nieruchomości. Gdy powierzchnia ogrodu przekroczy 30 m2 zwolnienie obejmie już 25% powierzchni mieszkalnych w budynku, a jeśli będzie większa niż 45 m2 podatek zostanie obniżony o połowę. W tym przypadku ilość kondygnacji w budynku nie ma znaczenia.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Wrocławia we wrześniu 2015 odbędzie się drugie czytanie projektu uchwały. Jestem przekonany, że po dyskusji z Radnymi zostanie podjęta uchwała, z której mieszkańcy Wrocławia będą mogli już wkrótce korzystać.

Zielone dachy Wrocławia
4.71 na podstawie 14 głosów

O Autorze

Marcin Urban

Marcin Urban

Wrocławianin z urodzenia, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus. W Urzędzie Miejskim pracę rozpoczął w Wydziale Podatków i Opłat, którym potem kierował. Od 2007 r. Skarbnik Wrocławia. Kierował wdrożeniem oprogramowania finansowo-księgowego SAP w Urzędzie Miejskim oraz projektem Wrocławskiej Karty Miejskiej Urbancard.