Miasto Przedsiębiorczość Rozwój

Zapłać podatek przez internet za pomocą portalu informacyjno-płatniczego PLIP

screencapture-www-wroclaw-pl-plip-index-php-1438243940741-001
Marcin Urban

Coraz więcej osób korzysta z internetu. Ułatwia on załatwienie wielu codziennych spraw, takich jak zakupy AGD czy zlecanie operacji finansowych w banku obsługującym nasz rachunek. W sieci coraz częściej szukamy informacji o planowanych wydarzeniach kulturalnych czy sportowych i nierzadko korzystamy z możliwości internetowej rezerwacji biletów.

Internet usprawnił kontakt z urzędami skarbowymi czy miejskimi i umożliwił składanie deklaracji podatkowych online. Niestety, ustalenie wysokości zobowiązań podatkowych, zintegrowane z jednoczesną opcją zapłaty przez internet, nie było dotychczas możliwe – powodem był brak nowoczesnego, elektronicznego kanału dostępu do danych urzędu. Jako pierwsi chcemy to zmienić!

slider_1180v2b

Wrocław przygotował portal informacyjno-płatniczy PLIP, który umożliwia mieszkańcom uzyskanie pełnej informacji o ich zobowiązaniach podatkowych oraz uiszczenie związanych z tym opłat przez internet. Podobnie jak w każdym sklepie internetowym, PLIP daje możliwość regulowania należności za pośrednictwem przelewu z banku klienta oraz za pomocą posiadanych kart płatniczych. To przyjazne użytkownikom narzędzie ułatwi proces zapłaty, poonieważ wszystkie niezbędne dane zostaną wypełnione automatycznie, a to zminimalizuje błędy,  pojawiające się czasem przy ręcznym wypełnianiu przelewów podatkowych.

W tradycyjnej formie kontaktu z urzędem, o wysokości kwoty rocznego podatku od nieruchomości mieszkaniec dowiaduje się po otrzymaniu decyzji podatkowej za dany rok, najczęściej na przełomie lutego i marca. Natomiast na Portalu Informacyjno-Płatniczym PLIP informacja o wysokości podatku do zapłaty będzie dostępna znacznie wcześniej, tj. już w chwili wydania decyzji podatkowej przez urząd, wystarczy więc się zalogować, żeby to prześledzić.

Po zalogowaniu na swoje konto w portalu PLIP użytkownik otrzymuje dostęp do swoich aktualnych zobowiązań wobec miasta. Obecnie w ramach funkcjonalności portalu dostępne są wyłącznie zobowiązania podatkowe. Docelowo, poza podatkami, umożliwimy dostęp do większości opłat, w tym za czynsz czy wywóz śmieci.

Informacja o aktualnych zobowiązaniach pobierana jest z odpowiedniego zbioru danych systemu finansowo-księgowego miasta. Użytkownik ma możliwość wybrania płatności, które chce uregulować za pomocą PLIP. W przypadku gdy w stosunku do tych należności prowadzone będą działania windykacyjne – taka informacja również będzie widoczna.

plip-001

Ponieważ informacje znajdujące się w systemie PLIP są objęte tajemnicą skarbową oraz  zawierają dane osobowe mieszkańców, przy realizacji tego systemu konieczna była szczególna dbałość o ich ochronę. Dlatego skorzystanie z potralu wymagać będzie weryfikacji – mieszkańcy będą musieli mieć zaufany profil na platformie ePUAP i założone konto w PLIP.

Żeby stworzyć profil na platformie ePUAP, należy:

  1. założyć konto na portalu epuap.gov.pl,
  2. złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego,
  3. w ciągu 14 dni od złożenia wniosku potwierdzić dane w urzędzie skarbowym, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędzie wojewódzkim lub polskim konsulacie. W programie uczestniczą także niektóre urzędy miast i gmin oraz starostwa powiatowe – już niedługo taki profil będzie można otrzymać także w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Po założeniu profilu zaufanego należy zarejestrować się na Portalu Informacyjno-Płatniczym PLIP. Użytkownik zobowiązany będzie do wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Urząd Miasta Wrocławia.

Płatności z wykorzystaniem serwisu będzie można dokonać za pomocą karty płatniczej, portfela elektronicznego lub przelewem z konta podatnika.

Korzystanie z PLIP i wszystkich jego funkcjonalności jest bezpłatne!

Zachęcam Państwa do korzystania z platformy i zgłaszania wszelkich uwag co do jej rozwoju lub funkcjonowania. Dziś uruchamiamy ją w wersji testowej w zakresie opłat podatkowych – czyli podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku od środków transportowych. Państwa uwagi do wersji testowej PLIP-a, sugestie co do dalszego rozwoju portalu, pozwolą nam na zmodyfikowanie tego elektronicznego kanału dostępu, tak by jak najlepiej odpowiadał on oczekiwaniom mieszkańców Wrocławia.

Przejdź do serwisu PLIP.

Zapłać podatek przez internet za pomocą portalu informacyjno-płatniczego PLIP
4.64 na podstawie 59 głosów

O Autorze

Marcin Urban

Marcin Urban

Wrocławianin z urodzenia, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus. W Urzędzie Miejskim pracę rozpoczął w Wydziale Podatków i Opłat, którym potem kierował. Od 2007 r. Skarbnik Wrocławia. Kierował wdrożeniem oprogramowania finansowo-księgowego SAP w Urzędzie Miejskim oraz projektem Wrocławskiej Karty Miejskiej Urbancard.