Miasto Rozwój

Wrocławski Kongres Rad Osiedli 

banner-kongres-03new-03
Jacek Sutryk

Od malutkich Bieńkowic, po Maślice, Żerniki, czy położony na przeciwległych krańcach miasta Wojnów. Bywa tak, że mieszkańcy tego samego Wrocławia przez wiele lat nie mają żadnej okazji się by się spotkać (no chyba, że w Rynku, gdzie przecież wszyscy od czasu do czasu się spotykają). Ba, wielu z wrocławian nie do końca zdaje sobie sprawę z istnienia niektórych osiedli. A już o swoich sublokalnych problemach i bolączkach, nie mają często pojęcia.

7 października, po raz pierwszy w dziejach Wrocławia, a bodaj nawet Polski, co może brzmi patetycznie, ale jest prawdą, spotkają się radni osiedlowi, wyłonieni w ostatnich wyborach samorządowych. A ponieważ sprawa jest poważna: Wrocławski Kongres Rad Osiedli zaplanowaliśmy w Hali Stulecia. Będzie nie tylko okazją do wzajemnego poznania się nowych radnych, ale przede wszystkim do konkretnych rozmów z przedstawicielami kilkunastu instytucji i jednostek miejskich, z którymi reprezentanci mieszkańców najczęściej współpracują.

Miasto Wrocław, jego władze i urzędnicy od zawsze współpracowali z Radami Osiedla. Ale ostatnie lata, a także zwiększająca się frekwencja w wyborach, pokazują, że aktywność radnych osiedlowych i mieszkańców Wrocławia znacznie się zintensyfikowała. Wrocławianie angażują się w życie miasta we wszystkich jego aspektach, chcą naprawdę aktywnie uczestniczyć i mieć wpływ na jego rozwój, nie tylko przestrzenny. Chcą zadbać o swoje osiedla i współpracować z innymi radnymi. Zauważają, na przykład, że postulaty zgłaszane przez mieszkańców Sępolno mogą mieć wpływ i znaczenie dla przeciwległej Leśnicy. I nie chodzi tu wyłącznie o “dojazdy” do centrum ale i kulturę, rekreację, zasoby biblioteczne, dostęp do bazy sportowej itd…

Tę aktywność i naprawdę emocjonalne zaangażowanie dało się zauważyć podczas spotkań radnych z prezydentem Wrocławia. 48 spotkań. Miałem przyjemność uczestniczyć we wszystkich. I Wrocławski Kongres Rad Osiedli jest właśnie jednym z efektów i naturalnym podsumowaniem tych spotkań. W odpowiedzi na setki wniosków, zapytań i postulatów stworzyliśmy po prostu dla radnych konkretną, dobrą ofertę. Chcemy dać im narzędzia do efektywnej pracy na rzecz mieszkańców – pokazać możliwości współpracy i partycypacji w życiu społecznym na ich osiedlach i w całym mieście. Udostępnić  miejskie zasoby: domy kultury, centra biblioteczne, ośrodki sportu i rekreacji i wiele innych jednostek miejskich, których przedstawiciele będą do ich dyspozycji na Kongresie – przy stolikach eksperckich, ale także w kuluarowych, towarzyskich rozmowach. Chcemy też przedstawić im pomysły na Wrocław oraz instytucję – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – która na co dzień i bezpośrednio współpracuje i wspiera Rady Osiedla.

Ale istotą naszych rozmów będzie wspólne wypracowanie nowego modelu funkcjonowania rad osiedli i przyszłego ustroju miasta. Podkreślam wspólne, gdyż skończyły się czasy omnipotentnego urzędu, który wie najlepiej. Nie zabraknie też z pewnością rozmów o podziale kompetencyjnym, ale także innym relokowaniu miejskich środków, czyli pisząc po ludzku, pieniędzy, w większym uzgodnieniu z radami osiedli. To są kwestie, które najczęściej pojawiają się w ustach radnych osiedlowych i ja się z nimi zgadzam – teraz cała polityka miejska, polityka prezydenta Wrocławia idzie w tym kierunku. Z pewnością nie zabraknie też sporów i rozmów o ograniczeniach czy zadawnionych kłopotach, ale po tych 48 spotkaniach wiem jedno, zarówno władzom Wrocławia i radnym osiedlowym zależy na tym samym – by w sposób mądry i wspólny rozwijać nasze miasto. Jestem pewien, że Kongres Rad Osiedli będzie dobrym do tego momentem. To już dziś!

Wrocławski Kongres Rad Osiedli 
5 na podstawie 3 głosów

O Autorze

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk – socjolog, społecznik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.