Edukacja Miasto Rozwój

Wrocław zmniejszy zadłużenie w 2016 roku

money
Marcin Urban

Przygotowując budżety na przyszły rok, polskie samorządy mają nie lada problem z finansowaniem reformy oświatowej ponieważ przyznana kwota subwencji dotyczy wyłącznie bieżących potrzeb. Subwencja nie pokrywa koniecznych wydatków  związanych z planowaną  reformą edukacyjną. Na to nakłada się jeszcze problem braku dostępności do środków europejskich na inwestycje samorządowe.

Wiele procedur konkursowych związanych z ich pozyskaniem jest przesuwane w czasie. Nic dziwnego, że obserwujemy obecnie zapaść na rynku inwestycyjnym, spora ich część była przecież finansowana przez samorządy. Tu warto wskazać, że zadłużenie polskich samorządów związane jest wyłącznie z finansowaniem inwestycji, nie “przejadamy” tych zewnętrznych środków na bieżące potrzeby.

W ostatnich latach zaciągane kredyty służyły głównie zapewnieniu środków na wkłady własne. Były one uruchamiane po to, żeby maksymalnie wykorzystać dostępne środki europejskie. Szczęśliwie po podliczeniu wszystkich przychodów i rozchodów 2015 roku Wrocław zaoszczędził 70 mln zł. Dzięki temu, na najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaproponujemy zwiększenie finansowania koniecznych wydatków na edukację. Pozostałą kwotę, około 50 mln zł przeznaczymy na zmniejszenie zadłużenia.

Wrocław zmniejszy zadłużenie w 2016 roku
5 na podstawie 9 głosów

O Autorze

Marcin Urban

Marcin Urban

Wrocławianin z urodzenia, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus. W Urzędzie Miejskim pracę rozpoczął w Wydziale Podatków i Opłat, którym potem kierował. Od 2007 r. Skarbnik Wrocławia. Kierował wdrożeniem oprogramowania finansowo-księgowego SAP w Urzędzie Miejskim oraz projektem Wrocławskiej Karty Miejskiej Urbancard.