Edukacja Miasto Rozwój

Smartcity – innowacje w edukacji

edukacja0

Dzisiejszy świat jest tak dynamiczny, że trudno nadążyć za wszystkimi trendami. Większość programów czy projektów jest odpowiedzą na zmiany, które już zaszły. We Wrocławiu staramy się zawsze być krok przed. Potwierdza to nasze systemowe podejście do kreatywności, którego efektem są lekcje kreatywności i zaangażowanie w program Destination Imagination.

Obserwując aktualne trendy, Departament Edukacji nawiązał współpracę z wrocławskim start-upem: Explain Everything. W ramach wspólnych działań przeprowadziliśmy pilotażowy projekt wdrożenia interaktywnej aplikacji edukacyjnej Explain Everything. Po naszej stronie była koordynacja prowadzonych prac w szkołach, a nasz partner zapewnił darmowy dostęp do aplikacji oraz udostępnił nam swoje know-how.

edukacja1

Explain Everything to aplikacja służąca do tworzenia oraz przeglądania multimedialnych prezentacji edukacyjnych. Z narzędzia korzysta kilka milionów użytkowników na całym świecie.

Zaangażowaliśmy do projektu pięć szkół: Szkołę Podstawową nr 82, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 6, Gimnazjum nr 24, Zespół Szkół nr 11.

edukacja2

W maju 2016 roku wspólnymi siłami przeprowadziliśmy szkolenia dla dydaktyków z praktycznego wykorzystania Explain Everything w nauczaniu. Nauczyciele zdobyli umiejętności pracy z aplikacją oraz poznali przykłady jej zastosowania.

edukacja3

We wrześniu ruszyły pierwsze zajęcia, na których uczniowie i nauczyciele wykorzystywali możliwości aplikacji. Explain Everything sprawdzało się zarówno na zajęciach przyrodniczych, jak i humanistycznych. Wykorzystanie aplikacji na lekcjach zostało bardzo dobrze ocenione przez uczniów i nauczycieli w ewaluacji projektu.

edukacja4

Wdrożenie zakończyło się przeprowadzeniem pokazowej lekcji biologii w Zespole Szkół nr 11, z wykorzystaniem aplikacji Explain Everything. Relację z tego spotkania można obejrzeć klikając w ten link.

edukacja5

Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy uruchomić innowacje we wrocławskiej edukacji. Rozpoczynając projekt o niedużej skali w kilku szkołach, liczymy na szersze zainteresowanie zagadnieniem oraz wdrożenie go – i kolejnych podobnych – w systemowy sposób.

Smartcity – innowacje w edukacji
4.67 na podstawie 12 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.