Rozwój

Rzecz o polskich czempionach…

polski-czempion

Na początku transformacji, przed 25 laty, była reforma, zapał, chęci, ambicje, sprawni menedżerowie, pracowici ludzie i samorząd lokalny, ale brakowało kapitału do rozruszania gospodarki. Wyzwaniem chwili stało się pozyskanie inwestorów zagranicznych, przejmujących upadające fabryki, budowy nowych zakładów, tworzących nowe miejsca pracy.

Z biegiem czasu, z dość dynamicznym napływem kapitału z zewnątrz, w miarę rozwijanych kontaktów biznesowych, transferem nowoczesnych technologii i innowacyjnych procesów usługowych zaczęły rodzić się …

…historie rodzimych sukcesów – polscy czempioni

Ten, kto potrafił wykorzystać „swoje pięć minut”, będąc wcześniej już zaangażowany w prowadzenie własnego biznesu oraz śmiało zainwestował w konsekwentny rozwój, bez obaw na rynku konkurencyjnym, odniósł sukces i zyskał silną pozycję pośród rodzimych przedsiębiorców. Wszak każda ze ścieżek nieco odmienna była, jednakże łączył je, poza konsekwencją i ogromną wiarą w sukces, patriotyzm lokalny i internacjonalizacja polskiego kapitału.

Dziś to już ikony nie tylko wrocławskiego czy polskiego biznesu, to marki znane w Europie i na świecie.

Kim są?

Rawlplug – bardziej znana na rynku brytyjskim niż polskim albo pod dawną nazwą Koelner. Istniejąca od 1982 roku firma specjalizująca się w systemach zamocowań dla budownictwa podbiła nie tylko rynki Europy Wschodniej, ale i Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Ich ponad 15-tysięczny asortyment dostępny jest w 50 krajach na świecie.

AB – działa w branży elektronicznej od 1990 roku w Polsce, Słowacji i w Czechach. Eksportuje sprzęt elektroniczny do 45 krajów świata. Jest właścicielem kultowej marki IT – Optimus.

Clarena – jeden z najmłodszych czempionów, bo działa od 1996 roku, ale zdążył podbić już niemalże całą Europę. Jako jedna z największych firm kosmetycznych tworzy innowacyjne produkty. Posiada własne laboratoria i centra badawcze.

Hasco-Lek – powszechnie znana firma farmaceutyczna, zadomowiona we Wrocławiu od 1984 roku. Prowadzi działalność także w Azerbejdżanie, Gruzji, na Litwie, Łotwie i Białorusi. Koncentruje się na produkcji wyrobów leczniczych, suplementów diety i wyrobów medycznych. Aktualnie zainwestowała w budowę własnego ośrodka badawczo-rozwojowego, który zlokalizowany zostanie także we Wrocławiu.

Hicron – powstała przed dziewięciu laty firma branży IT operuje już w Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii i USA. Jej specjalnością są projekty usprawniające zarządzanie biznesem. Jest złotym partnerem SAP, Oracle i Microsoft.

Impel – firma, której nie obce są żadne usługi, których nie mogłaby się podjąć. Doskonale rozwijająca się od 1990 roku prowadzi działalność poza Polską – na Ukrainie, Łotwie oraz w Katarze i Arabii Saudyjskiej. W ich portfelu usługodawców jest 43% firm z rankingu 500 największych polskich przedsiębiorstw.

REC Global – chyba najbardziej spektakularny sukces wrocławskiego menedżera. W zaledwie 8 lat firma z branży IT prowadzi działalność w całej niemalże Europie oraz Dolinie Krzemowej.Projektuje i rozwija aplikacje dla najbardziej wymagających odbiorców w motoryzacji, telekomunikacji czy AGD. Prowadzi siedem centrów B&R.

KRUK – jest niekwestionowanym liderem rynku zarządzania należnościami w Europie Centralnej (Czechy, Polska, Luksemburg, Malta, Rumunia, Słowacja). Działa od 1998 roku, wprowadzając nowe trendy w branży, stawia na edukację społeczną i jakość usług.

Neurosoft – kolejna firma z branży IT, której od 1992 roku udało się podbić oprócz Europy także Liban, Arabię Saudyjską, Australię, USA, Chiny i Kolumbię. Firma opracowuje i wdraża zaawansowane rozwiązania, oparte na technologii sieci neuronowych. Jest pionierem inteligentnych systemów transportu.

SELENA – działa od 1992 roku w branży chemii budowlanej. Jest obecna w 15 krajach Europy, obu Ameryk i Azji, a jej produkty są sprzedawane w 70 krajach. Jest regularnie nagradzana za innowacyjność i promowanie polskiej przedsiębiorczości za granicą.

SMT – firma branży IT działa od 2002 roku także w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Tworzy oprogramowanie biznesowe, usługi outsorcingu specjalistów IT oraz kompleksowe rozwiązania informatyczne dla największych firm bankowych, ubezpieczeniowych, finansowych, przemysłowych i sektora publicznego.

TelForceOne – działa od 2001 roku. Gigant w branży elektronicznej w Polsce oraz 32 krajach świata. Importer i największy polski producent smartfonów oraz telefonów komórkowych. A ostatnio także projektant i producent innowacyjnych technologii oświetleniowych.

TOYA – to firma z branży narzędziowej, powstała w 1990 roku. Obszarem działalności obejmuje Europę oraz Azję, prowadząc dystrybucję swoich elektronarzędzi i narzędzi ręcznych w 73 krajach świata na 6 kontynentach.

Dla tej grupy prezydent Wrocławia przed sześciu laty wprowadził unikatowy w skali kraju program Polski Czempion – wspierania internacjonalizacji polskiej gospodarki i ekspansji rodzimych firm na rynki światowe. Nasza wersja programu, za sprawą Ministerstwa Gospodarki i PwC, znalazła multiplikacje w całej Polsce.

I to wszystko dzieje się we Wrocławiu!

Rzecz o polskich czempionach…
3.84 na podstawie 19 głosów

O Autorze

Dariusz Ostrowski

Dariusz Ostrowski

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu administracji, zarządzania finansami i gospodarki lokalnej (Uniwersytet Wrocławski), komunikacji społecznej (Central Connecticut State University), zarządzania kadrami oraz zarządzania jednostką administracji publicznej (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), a także zarządzania jakością (Politechnika Wrocławska). Od 1990 do 2000 r. był Komendantem Dolnośląskiej Chorągwi ZHP. Funkcję Prezesa Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA pełni od grudnia 2007 r.