Miasto Rozwój

Kandydowanie to zobowiązanie. Tytuł to tylko wyzwanie.

ost11

Aplikacja o tytuł Zielonej Stolicy Europy to jest nasze zobowiązanie do konkretnych działań na rzecz tego, by Wrocław stał się jeszcze lepszym miastem do życia.

To projekt w założeniu zupełnie inny niż Europejska Stolica Kultury czy The World Games. Pieniądze, które wydamy na ten projekt będą przeznaczone  między innymi na sadzenie nowych drzew, urządzanie terenów rekreacyjnych na terenie miasta, tworzenie nowych zielonych podwórek, przestrzeni nad wrocławskimi rzekami, czy działań na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Ubieganie się o tytuł nie generuje kosztów. Taki tytuł z pewnością pomoże nam w pozyskiwaniu pieniędzy europejskich na realizację pomysłów nie tylko urzędników ale także mieszkańców. Bo bardzo ważne jest również to, by w ten proces zielonych zmian włączyli się bardzo aktywnie wrocławianie.

Proszę pamiętać, że status „zielonego miasta” dotyczy właśnie zdrowia i dobrobytu ludzi. Musimy przedstawić Komisji Europejskiej nasze pomysły na poprawienie jakości życia w mieście nie tylko w zakresie terenów zielonych, ale w 11 innych obszarach. To są między innymi nasze działania na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, musimy zobowiązać się do dobrego zarządzania transportem miejskim, do zwalczania hałasu, do najlepszego wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, do ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, do poprawy jakości powietrza, do rozsądnego zużycia wody, oczyszczania ścieków a także eko-innowacji. Z tych działań rozliczać nas będą już nie tylko aktywiści miejscy czy media ale Komisja Europejska, a przede wszystkim mieszkańcy.

Żadne z europejskich miast, które dotychczas starało się o tytuł Zielonej Stolicy Europy nie otrzymało go w pierwszym podejściu. To tylko pokazuje jak wyśrubowane są normy. Będziemy startować tak długo, aż się uda. Tym samym poprawiać to, co mogłoby działać lepiej.

A w między czasie sadzić drzewa, działać na rzecz poprawy jakości powietrza, jeszcze bardziej otwierać się na Odrę czy inne rzeki przepływające przez Wrocław itd.

Nie chodzi o przechwałki, chodzi o to by uszanować wolę mieszkańców. W badaniach wrocławianie deklarują, że środowisko, w którym żyją jest dla nich bardzo ważne. Dla nas również. Dlatego postanowiliśmy złożyć aplikację do Komisji Europejskiej. Mamy nadzieję, że wspólnie z mieszkańcami tego miasta uda nam się poprawić to co można, a przy okazji stworzyć wiele nowych dobrych rzeczy.

Kandydowanie to zobowiązanie. Tytuł to tylko wyzwanie.
4.65 na podstawie 17 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.