Rozwój Transport

Co łączy Dolnoślązaków?

KolejeDolnośląskie_1

Odpowiedź jest jasna – Koleje Dolnośląskie. W żaden sposób nie przesadzę, jeśli napiszę, że KD są jedną z naszych najważniejszych spółek przewozowych. Cieszę się, że Dolnoślązacy myślą podobnie, wystarczy spojrzeć na dane.

W 2012 podróż KD wybrało milion osiemset tysięcy pasażerów.
W 2013 dwa miliony czterysta.
W 2014 trzy miliony sześćset tysięcy – skokowy wzrost.
W 2015 było to już pięć milionów dwieście tysięcy!
Każdy nowy pasażer KD to powód do radości, a szczególnie cieszy mnie ogromny wzrost w 2014 i 2015 roku. Widzę kilka jego przyczyn, które u podstawy mają to samo – spełnianie potrzeb podróżnych.
KolejeDolnośląskie_2
Po pierwsze, ważną decyzją było unowocześnienie taboru KD. W 2014 z Regionalnego Programu Operacyjnego spółka wzmocniła się o sześć nowoczesnych pociągów, a w 2015 o dziesięć – modeli Link i Impuls. Nowe modele doczekały się nawet własnych nazw wśród pracowników kolei – są znane jako „Jaszczury” i „Rekiny”. W tym roku pracujemy nad pojawieniem się 11 nowych składów. Nowy tabor, podobnie jak poprzednio zakupione pociągi, będzie miał na stanie klimatyzację, Wi-Fi i wejścia dla niepełnosprawnych.

Jakościowy skok, który dokonał się w KD nie wziął się tylko z nowoczesnych pociągów. Równie ważna jest zmiana w obsłudze klientów i usprawnienie dystrybucji biletów. Otworzyliśmy nowe funkcjonalne kanały sprzedaży – jako pierwsi wprowadzamy biletomaty w pociągach. Testom są obecnie poddawane 3 modele biletomatów. W proponowanych przez nas automatach mogą płacić zarówno kartą płatniczą jak i gotówką. Jako pierwsi wprowadziliśmy również specjalną aplikację, dzięki której pasażerowie w każdym punkcie trasy mogą śledzić położenie pociągów.

Bardzo istotne dla działalności Kolei Dolnośląskich jest to, jak żyją i dostosowują się do potrzeb Dolnoślązaków, w tym Wrocławian. Świetne efekty przyniosło rozszerzenie możliwości Wrocławskiej Karty Miejskiej, dzięki której jej posiadacze mogą poruszać się po mieście nie tylko MPK, ale i naszymi pociągami. W bieżącym roku, w którym Wrocław pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury, KD z przyjemnością włączą się w obchody tej imprezy. Wkrótce ruszy bezpośrednie połączenie pomiędzy stolicą Dolnego Śląska i Berlinem. Nową linię otworzą wspólnie Koleje Dolnośląskie wraz z DB Regio. Linia będzie znana pod nazwą „Pociągu do kultury” i będzie można podróżować nią w weekendy.
Ten jakościowy skok w obsłudze pasażerów KD zdecydował o sukcesie spółki. Jestem optymistą jeśli chodzi o rozwój transportu kolejowego w naszym regionie. Chcę, żeby podróżowanie pociągami stało się nową modą i by Dolnoślązacy coraz częściej zamiast za kółko wsiadali w pociągi. Tak widzę moje zadanie na najbliższe lata.

Co łączy Dolnoślązaków?
4.42 na podstawie 12 głosów

O Autorze

Jerzy Michalak

Jerzy Michalak

Z zawodu jest adwokatem, z zamiłowania samorządowcem i aktywnym działaczem organizacji pozarządowych: Junior Chamber International oraz Polskiej Izby Młodych Przedsiębiorców. W latach 2010-2014 był radnym miejskim Wrocławia i wówczas zainicjował i prowadził projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie jest członkiem zarządu Województwa Dolnośląskiego.