Miasto Przedsiębiorczość

W Urzędzie Miejskim zapłacisz podatki przez Internet

PLIP
Marcin Urban

Potwierdź profil zaufany ePUAP w Urzędzie Miejskim Wrocławia i zapłać podatek przez Internet za pomocą Portalu informacyjno-płatniczego PLIP

 

Posiadając potwierdzony profil zaufany ePUAP, podatnicy Miasta Wrocławia w pełni mogą korzystać z platformy informacyjno-płatniczej PLIP, która umożliwia mieszkańcom uzyskanie pełnej informacji o ich zobowiązaniach podatkowych oraz uiszczenie związanych z tym opłat przez Internet. Miasto Wrocław jako pierwsze w Polsce umożliwiło zapłatę podatków przez Internet, a teraz uruchamia usługę wspierającą korzystanie z PLIP.

 

Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS). Dzięki profilowi zaufanemu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca.

 

Profil zaufany jest jedną z funkcjonalności elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). To zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach podmiotów wykorzystujących profil zaufany jako metodę uwierzytelniania. Posiadając nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na który przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny) lub telefon komórkowy (na który za pomocą SMS-a przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych – np. założyć firmę przez Internet czy opłacić zobowiązania podatkowe wobec Miasta Wrocławia.

Dotychczas potwierdzenie profilu zaufanego możliwe było wyłącznie z urzędach skarbowych i placówkach ZUS. Z dniem 25 stycznia 2016 roku możliwe jest to również  w Centrach Obsługi Mieszkańca, w następujących lokalizacjach:

  • Wrocław, ul. Kotlarska 41, sala obsługi, stanowisko 1 i 3

(czynne pn-pt od 8:00-17:15),

  • Wrocław, ul. G. Zapolskiej 4, sala s3, stanowisko 19

(czynne pn-pt od 8:00-15:15),

  • Wrocław, pl. Nowy Targ 1-8, sala obsługi, stanowisko 14

(czynne pn-pt od 8:00-15:15).

 

W jaki sposób można założyć profil zaufany w Urzędzie Miejskim Wrocławia?

Należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (ePUAP – Rejestracja konta), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie Profilu w Urzędzie Miejskim Wrocławia (czyli trzeba będzie jedyny raz udać się do Urzędu). W wybranej lokalizacji dokumentujemy swoje dane osobowe przed urzędnikiem, który porównuje je z wprowadzonymi do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego lub paszportu, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego.

 

Po uwiarygodnieniu danych, właściciel profilu zaufanego może posługiwać się nim w kontaktach z administracją w sposób podobny, jak podpisem elektronicznym.

Co daje nam posiadanie profilu zaufanego?

  • nie wymaga dodatkowego urządzenia ani karty kryptograficznej, jak w przypadku bezpiecznego podpisu elektronicznego,
  • nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania do obsługi podpisu elektronicznego;
  • jest bezpłatny,
  • pozwala na załatwienie wielu spraw administracyjnych, w tym na korzystanie z PLIP
  • umożliwia składanie oświadczeń woli.

 

Zapraszam do korzystania z usług Punktu Potwierdzającego Profil Zaufany ePUAP w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

 

Załóż konto na ePUAP

Przejdź do serwisu PLIP

Wcześniejszy wpis o PLIP

 

W Urzędzie Miejskim zapłacisz podatki przez Internet
4.67 na podstawie 18 głosów

O Autorze

Marcin Urban

Marcin Urban

Wrocławianin z urodzenia, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus. W Urzędzie Miejskim pracę rozpoczął w Wydziale Podatków i Opłat, którym potem kierował. Od 2007 r. Skarbnik Wrocławia. Kierował wdrożeniem oprogramowania finansowo-księgowego SAP w Urzędzie Miejskim oraz projektem Wrocławskiej Karty Miejskiej Urbancard.