Miasto Polityka

Niech się święci radosny dzień Odzyskania Niepodległości!

parada-niepodlegosci-027

123 lata w życiu narodu, to cała epoka. Przez tyle lat Polski nie było na mapach Europy i świata. Przeżyliśmy wiek bez własnej państwowości. Często nie mogliśmy rozmawiać we własnym języku. Dziś wydaje się to trudne do uwierzenia. Tym bardziej trzeba przypominać, że tak jednak było, że niepodległością i wolnością nie jesteśmy na zawsze obdarowani. I pamięć ta podpowie, że musimy wolność pielęgnować, traktować jako dobro najwyższe.

Odzyskanie niepodległości, to w naszej historii fakt, który Polaków ponownie ukonstytuował, utwierdził naszą tożsamość, po wielu dziesięcioleciach rozbicia złączył we wspólnotę. Mamy za sobą momenty wielkie, heroiczne, wielowiekową walkę o byt narodowy, nieustępliwość i bohaterstwo. Tym bardziej 11 listopada 1918 roku jest świętem radości i jako takie powinno być obchodzone.

Ważne jest by dziś blisko 100 lat po odzyskaniu niepodległości i jednocześnie na początku XXI stulecia, pielęgnować te wartości w sposób, który przemówi do dzisiejszych i kolejnych pokoleń. W sposób otwarty, radosny. To ważne. Szczególnie dziś, kiedy jako Polacy jesteśmy tak wyraźnie podzieleni. Dlatego wszyscy, a szczególnie rządzący, powinniśmy zadbać by być razem, bo tylko razem będziemy silni.

Nie dzielmy Polaków, szczególnie w tak pięknym i ważnym dniu. Nie wpisujmy katastrofy smoleńskiej w obchody Święta Niepodległości. Tragedia ta nie łączy się z niepodległością. Sądzę, że podobnie myślałby śp. Lech Kaczyński.

Jestem zapewne jedną z nielicznych osób wśród zgromadzonych na Rynku, która znała ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bardzo przeżyłem tę tragedię, w której straciłem nie tylko mojego Prezydenta, ale i moich przyjaciół. Wrocław w tym tragicznym czasie oddał hołd zmarłym, organizując tu na Rynku wielką mszę w intencji ofiar katastrofy. Osobiście zaangażowałem się w powstanie Bulwaru Marii i Lecha Kaczyńskich. I nie mam najmniejszych wątpliwości, że tak trzeba było postąpić.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku było aktem dla Polaków najważniejszym. Znów staliśmy się Krajem, dumnym ze swojej przeszłości i z zapałem budującym przyszłość.

Niech żyje Polska! Niech się święci radosny dzień Odzyskania Niepodległości!

Niech się święci radosny dzień Odzyskania Niepodległości!
4.89 na podstawie 9 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.