Miasto Miejsca

“Żółty parasol” rozpostarty nad Ołbinem

pic22306
Jacek Sutryk

Ołbińskie Cetrum Aktywności Lokalnej otwarte!!!

Już dawno nie czułem tyle dobrej, pozytywnej energii, autentyzmu i po prostu dobrego klimatu oraz wzajemnej życzliwości ile podczas tego spotkania. Spotkania, które zainaugurowało działalność kolejnego we Wrocławiu Centrum Aktywności Lokalnej, tym razem dla mieszkańców Ołbina.

W nowym Centrum powstaną m.in. Punkt Informacyjny, Lokalne Centrum Wolontariatu, Poradnia Rodzinna i Obywatelska, Biblioteka Sąsiedzka, Pracownia Krawiecka, Dyskusyjny Klub Filmowy, Klub Turystyczny i Kawiarenka, gdzie można się napić kawy, zjeść ciastko i porozmawiać podczas robótek ręcznych albo warsztatów decoupage. Na miejscu pomyślano o przyjaznej przestrzeni dla mam z dziećmi. Ale to nie koniec. Planowane są koncerty, spotkania oraz warsztaty. Stowarzyszenie przygotowuje też projekty młodzieżowe, senioralne i międzypokoleniowe jednocześnie apelując do mieszkańców by przychodzili z kolejnymi pomysłami dla Ołbina…
pic13230
Na Ołbinie – podobnie jak i w innych częściach miasta – obserwujemy ciekawą zmianę społeczną. Co ciekawe zmiana ta dzieje się w sposób oddolny i naturalny, a zatem tak jak  proces zmiany społecznej przebiegać powinien – powinien być naturalny i wynikać z konieczności rozwoju jednostek i grup społecznych.  Ten proces na poziomie lokalnym powinien być ponadto oparty na aktywizacji różnych grup społecznych i różnych aktorów występujących w danej społeczności lokalnej. A wszystko po to by tworzyć wspólnotę.
Wspólnotę dla każdego, która w sposób podmiotowy traktuje wszystkich i zauważa potrzeby wszystkich, próbując na nie odpowiadać korzystając z własnych zagregowanych zasobów i możliwości.

Oddolne inicjatywy społeczne są urzeczywistnieniem demokratycznych zasad funkcjonowania struktur państwa.  Swobody obywatelskie i niezależność-nieodłączne atrybuty demokracji- nie mogą się jednak  wyrażać jedynie w postawie wyczekiwania gotowych rozwiązań i “podanych na tacy” działań czy też wykończonych pomysłów rozwiązywania różnych problemów.

Zmiana społeczna, którą mam na myśli, w sam raz wyraża się większą partycypacją obywatelską, a więc postawą w myśl której to od nas,
ode mnie i naszej aktywności zależy rozwój mojej/naszej społeczności lokalnej…

To myślenie towarzyszy wrocławianom już prawie dekadę. To wtedy – prawie dziesięć lat temu – rozumiejąc tą potrzebę zaczęliśmy afiliować przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Programy Aktywności Lokalnej i Centra Aktywności Lokalnej. Najpierw  były to funkcjonujące w wymiarze symbolicznym  lokalne partnerstwa, skupiające najważniejsze publiczne i niepubliczne podmioty, a także pojedyncze osoby,  które na danym terenie chciały razem współpracować, udostępniać wzajemnie swoje zasoby i tym samym wprowadzać zmianę społeczną w swojej społeczności…

Dziś takich miejsc i partnerstw mamy kilkanaście, a Wrocław jest certyfikowanym w zakresie CAl i PAL ośrodkiem w kraju,  posiadającym także przyjęty uchwałą Rady Miejskiej Program Aktywności Lokalnej.

Obok MOPS Wrocław ( ale m.in. wspólni z nim) także sektor obywatelski, pozarządowy zaczął tworzyć Centra Aktywności Lokalnej. Takim kolejnym przykładem jest opisywany właśnie “Żółty Parasol”, u którego na “parapetówce” niedawno byłem…
pic57010
Wyszli jak sami się śmieją z podziemia, a dokładnie z piwnicy przy Ul. Nowowiejskiej 38. ” Zamieszkali” przy ul. Wyszyńskiego 75, w miejskim, wyremontowanym lokalu. W nim też zamierzają wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców. Realizują pomysły, z którymi przychodzą do nich ludzie z okolicy. Chcieliby – jak sami mówią-aby Ołbińskie Centrum Aktywności
Lokalnej było miejscem otwartym dla wszystkich i by każdy bez względu na wiek czy status społeczny znalazł tutaj to, czego najbardziej potrzebuje.
Parasol otwiera się nad Ołbinem, zapraszając mieszkańców Ołbina i wszystkich wrocławian, a my trzymamy za Nich  kciuki!!!

“Żółty parasol” rozpostarty nad Ołbinem
2.31 na podstawie 54 głosów

O Autorze

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk – socjolog, społecznik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.