Miejsca

Wymyśl, ubierz w słowa, zrób to – CRZ Krzywy Komin uczy rzemiosła na miarę XXI wieku

 9 pracowni, 1200 m2 przestrzeni, chwytliwa nazwa, konkretna misja i cała masa zaangażowanych wolontariuszy. To tylko część tego, z czego słynie Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin.

Czy wyobrażacie sobie ile można zrobić dysponując ośmioma salami? Przekształcamy je na niezliczoną ilość sposobów. Odbywają się u nas warsztaty, szkolenia, wykłady, wernisaże, pokazy teatralne, dyskusje kulturowe oraz koncerty. Wszystko, co się u nas dzieje ma charakter wystawienniczy, rzemieślniczy, szkoleniowy bądź konferencyjny.

Ale, gdzie to jest?

Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” położone jest zrewitalizowanym budynku poprzemysłowym z 1888 roku (dawnej pralni i farbiarni), który znajduje się na podwórku przy ulicy Dubois 33-35a – w kwartale zabudowanym zabytkowymi kamienicami z XIX wieku w samym sercu wrocławskiego Nadodrza.

Dlaczego Nadodrze?

To wyjątkowa dzielnica, pełna kreatywności i pasji. Od lat skupia genialnych rzemieślników, a od jakiegoś czasu przyciąga również młodych artystów i designerów. Zainspirowaliśmy się niezwykłym duchem tego miejsca, dlatego swój program dostosowaliśmy do artystów, projektantów i rzemieślników, jak i do osób, które chcą poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć nowe umiejętności.

Doskonała lokalizacja – podwórko sprawia, że jesteśmy otoczeni pięknymi kamienicami, ale i wyjątkowymi ludźmi, którzy regularnie nas odwiedzają i korzystają z naszej oferty.

Lokalnym mieszkańcom proponujemy atrakcyjne warsztaty – cieszymy się, gdy mogą się oni u nas rozwijać pod kątem zawodowym, ale i emocjonalnym. Cyklicznie organizujemy bezpłatne warsztaty i spotkania, aby móc szerzyć dobrą inicjatywę w każdej grupie społecznej. Koncentrujemy się również bardzo mocno na społecznościach wykluczonych.

Na nasze warsztaty przyjeżdżają ludzie z całej Polski, potwierdzają to nasze ankiety, które rozdajemy po każdych zajęciach. Dlatego jesteśmy przekonani, że udało nam się stworzyć designerską i wartościową wizytówkę Nadodrza.

Regularnie wychodzimy do ludzi; w dosłownym tego słowa znaczeniu – spotykamy się na ławkach, w bramach, czy w przepięknym parku, aby zapytać o to, czego jeszcze tu brakuje i co zrobić, aby jeszcze mocniej i efektowniej zainteresować ofertą mieszkańców Nadodrza.

Jesteśmy również bardzo wdzięczni za telefony i emaile w których proponują Państwo innowację, zapraszają nas do współpracy i podsuwają kreatywne wydarzenia. Staramy się na bieżąco odpisywać na wszystkie wiadomości, a każdego dnia przychodzi ich masa.

Słów kilka o naszych pracowniach

Pracownia Food Design to jedzenie, wąchanie, smakowanie, oglądanie, słuchanie, smażenie, rozmawianie, śmiech, duszenie, mieszanie, słodzenie i pieprzenie. Projektujemy nową jakość smaku i jedzenia. A wszystko na bazie lokalnych i ekologicznych produktów.

Pracownia Senior Design. Oferta pracowni składa się z warsztatów adresowanych do osób w wieku 60+, członków lokalnych klubów seniora czy słuchaczy dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zajęcia są nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności, ale też do integracji oraz kontaktu z młodszymi pokoleniami i wymiany doświadczeń.

Pracownia Mebla. Oferta pracowni poświęcona jest przede wszystkim projektowaniu i wykonywaniu mebli, drewnianych akcesoriów do domów, renowacji oraz przeróbce mebli już istniejących. Uczestnicy warsztatów uczą się od profesjonalnych rzemieślników technik wyrobu elementów składowych mebli wykonanych przede wszystkim z drewna. Opanowują również metody obsługi specjalistycznych narzędzi, dowiadują się jak odnawiać i upiększać antyki tak, aby ich nie zniszczyć.

Pracownia Architektury. W ramach oferty pracowni architektonicznej proponujemy warsztaty z dziedziny architektury i urbanistyki. Podczas zajęć uczestnicy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób badać przestrzeń miejską, aby odnaleźć najlepsze rozwiązania dla jej udoskonalenia i upiększenia. Wysoko wykwalifikowani prowadzący dzielą się posiadanym doświadczeniem z zakresu tworzenia nowych form architektonicznych, projektowania wnętrz i wielu innych. Oferta skierowana jest do osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Pracownia Młodego Przedsiębiorcy. Cykl szkoleń skierowany do twórców, projektantów, artystów, rzemieślników. Zajęcia w formie warsztatów prowadzonych przez praktyków, pozwalają na szybkie przećwiczenie wiedzy w praktyce Pracownia Młodego Przedsiębiorcy to oferta zarówno dla tych, którzy już prowadzą firmę, jak i tych, których biznes dopiero startuje – szczególnie twórców, projektantów, artystów, rzemieślników i innych osób działających w sektorach kreatywnych, które swoją pasję chcą przekuć w sposób na życie. Te warsztaty są doskonałą okazją, by poznać praktyczne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej: od pozyskiwania kapitału i wyboru najkorzystniejszej formy prawnej po sposoby radzenia sobie w problematycznych sytuacjach, stanowiących codzienność każdego przedsiębiorcy

Pracownia Audiowizualna. W ramach pracowni proponujemy warsztaty z zakresu projektowania grafiki wektorowej, rastrowej, identyfikacji wizualnej, a także szkolenia z projektowania różnymi metodami. W ofercie znajdą się też kursy z animacji i postprodukcji filmowej. Szkolenia skierowane są zarówno do osób zaczynających swoją przygodę z projektowaniem, jak i do młodych specjalistów, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności.

Pracownia Ubioru. W tej pracowni wspólnie odkrywamy zasady powstawania poszczególnych elementów garderoby. W ofercie znajdą się zarówno kursy nauki wykroju, dobierania tkanin oraz szycia od podstaw, jak i szkolenia dla bardziej zaawansowanych, które pozwalają na poszerzenie posiadanej już wiedzy. Każde warsztaty gwarantują zdobycie konkretnych umiejętności tworzenia danego elementu stroju. Pracownia Ubioru to jednak nie tylko zajęcia krawieckie. Chcemy sięgnąć również do umiejętności, które przekazać mogą lokalni rzemieślnicy – szewcy, kuśnierze, kapelusznicy, dlatego program pracowni nie dotyczy tylko szycia ubrań, ale tworzenia całej gamy akcesoriów i dodatków, wymagających poznania wielu, często bardzo zróżnicowanych technik.

Pracownia Druku. W ofercie pracowni znajdują się warsztaty z przedstawicielami zarówno ginących zawodów rzemieślniczych, takich jak introligator, poligraf, typograf, drukarz, jak i ze specjalistami z dziedziny edytorstwa, projektowania opierającego się na nowoczesnych osiągnięciach technologicznych. Pracownia Druku wyposaża uczestników kursów w konkretne umiejętności np. składanie książki czy projektowanie kroju pisma.

Pracownia Kids. Dzieci kryją w sobie niesamowity potencjał, a my chcemy pomóc im go odkryć. Oferta pracowni jest różnorodna i skierowana do dzieciaków w każdym wieku. Proponujemy zajęcia aktywizacyjne dla najmniejszych (od 1 roku życia!), szereg warsztatów dla większych: od artystycznych, przez kulinarne, aż do rzemieślniczych, półkolonie zimowe oraz letnie, a także projekty jak „KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń” czy “Szkoła w mieście”. Inwestowanie w dzieciaki to inwestycja w przyszłość!

Operatorem Centrum Rozwoju Zawodowego jest GrupaKreatywni.pl. Nieruchomość jest własnością Gminy Wrocław. Remont i modernizacja infrastruktury oraz zakup wyposażenia były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Wymyśl, ubierz w słowa, zrób to – CRZ Krzywy Komin uczy rzemiosła na miarę XXI wieku
3.6 na podstawie 10 głosów

O Autorze

Wioleta Król