Miasto Miejsca Wrocław bliżej

Wrocław bliżej #31 – spotkajmy się “Na Ciepłej”

do artykulu CIEPlLA

Uff, stało się… Dzisiaj o 13 odbyło się uroczyste otwarcie miejsca spotkań „Na Ciepłej”.

Przez ostatnie tygodnie odliczaliśmy dni do dzisiejszego otwarcia. Realizowaliśmy kolejne zadania, odhaczaliśmy na liście kolejne rzeczy do zrobienia, sprzątaliśmy, dekorowaliśmy już i tak świetnie wyposażone pomieszczenia, udało się również odnowić otoczenie budynku, przede wszystkim teren rekreacyjno- sportowy we wnętrzu międzyblokowym stanowiącym funkcjonalną całość z obiektem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Chcieliśmy dzielić naszą radość z tymi, dla których pracujemy – mieszkańcami naszego Miasta. Wraz z Radą Osiedla „HUBY’ zaprosiliśmy ich do wspólnego świętowania i połączyliśmy otwarcie nowej placówki MOPS-u z festynem dla wszystkich pokoleń. Takie festyny odbywały się w ubiegłych latach ale w drastycznie odmiennej przestrzeni!

Wielką radość sprawiła nam obecność Gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Z całego serca dziękujemy Prezydentowi Wrocławia, Rektorowi i pracownikom Uniwersytetu Medycznego, Radnym, przedstawicielom organizacji pozarządowych, pracownikom MOPS a przede wszystkim Seniorom, dzieciakom, przedstawicielom wszystkich pokoleń mieszkańców Wrocławia . Z dumą prezentowaliśmy nowy obiekt , jego wyposażenie i odnowione tereny rekreacyjne.

Patrząc na Dzienny Dom Pomocy „Na Ciepłej”, który dziś udało nam się uroczyście otworzyć trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna był to ukryty pomiędzy blokami niepozorny budynek. Przez dwa lata obserwowaliśmy, jak następują zmiany. Jedyne, co przypomina nam o niebieskim baraku, w którym mieścił się Dzienny Dom Pomocy, to zdjęcia prezentowane na okolicznościowej wystawie. W jego miejscu stanął nowy, piętrowy budynek. Stworzyliśmy miejsce przyjazne dla seniorów i niepełnosprawnych, w pełni dostosowane do ich potrzeb.

Jeszcze na etapie planów wiedzieliśmy, że miejsce „Na Ciepłej” musi oferować coś więcej.. To tam pracownicy socjalni będą pracować tzw. trzecią metodą pracy socjalnej – organizacji środowiska. Mają kompetencje, pomysły, uprawnienia , certyfikaty do tworzenia Centrów Aktywności Lokalnej. Nowa infrastruktura pozwala na realizację naszych wspólnych – mieszkańców i Władz Miasta – planów otwarcia przestrzeni jednostek organizacyjnych, w tym MOPS-u, na różnorodne działania wspólne. Coraz większa aktywność grup mieszkańców musi znaleźć przestrzeń do ich realizacji.

I „Na Ciepłej” znajdzie z pewnością!!!

Już podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich i otworzyliśmy Centrum Spotkań dla osób z chorobami otępiennymi, jednym z pięciu ośrodków w Europie i jedynym takim ośrodkiem w Polsce. W ramach działań Centrum Spotkań osoby starsze otrzymają wsparcie w formie opieki dziennej z ofertą specjalistycznych zajęć a ich opiekunowie szkolenia w jaki sposób dobrze opiekować się seniorami z chorobami otępiennymi.

Dom „Na Ciepłej” to nie tylko miejsce, w którym wspieramy seniorów i osoby niepełnosprawne. Chcemy, aby ośrodek ten stał się przyjazny dla wszystkich mieszkańców środowiska lokalnego. Chcemy pomóc im w realizacji planów, otwierając Dzienny Dom Pomocy również dla tych, którzy mają pomysł, a poszukują miejsca i wsparcia w jego realizacji.

Dzisiejsze otwarcie nie miałoby miejsca, gdyby nie wspólny cel, wysiłek wielu osób, i towarzysząca wszystkim świadomość, że tworzymy miejsce, w którym wielu mieszkańców znajdzie dla siebie tę przyjazną przestrzeń.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca z działającymi lokalnie instytucjami i organizacjami.

Dziękujemy wszystkim którzy sprawili, że mogliśmy zrealizować ten projekt, tym którzy podjęli się współpracy i stworzyli z nami to szczególne miejsce – tak więc spotkajmy się – „Na Ciepłej”!!!

Wrocław bliżej #31 – spotkajmy się “Na Ciepłej”
4.6 na podstawie 20 głosów

O Autorze

Anna Józefiak-Materna

Anna Józefiak-Materna

Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu
Wrocławskiego, urzędnik i pedagog z misją rozwoju infrastruktury pomocy społecznej