Miasto Miejsca

Oswoić dziki parking

P1070539

W każdym mieście spotykamy miejsca zapomniane, zaniedbane, niewykorzystane, pozornie niechciane. Niektóre z nich pozostaną takimi, bo przecież nie wszystko musi być wymuskane i na wysoki połysk – podobnie jak w każdym mieszkaniu jest kąt rzeczy niezbyt ładnych, lecz niezbędnych. Ale czasami takie niepozorne miejsce można odmienić i zapełnić nową treścią – i nagle ukazuje się ono w zupełnie nowym świetle.

Tak właśnie postrzegamy skwer u zbiegu ulic Paulińskiej i Rydygiera na Nadodrzu– nasz aktualny projekt-pupilek. Do niedawna miejsce to służyło jako dziki parking – chcemy, aby przemieniło się w miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i przeróżnych aktywności. Warunki ku temu są idealne: w narożnym budynku mieszczą się siedziby przeróżnych organizacji pozarządowych, tuż obok znajdują się Nadodrzańskie Centrum Wsparcia MOPS i Gimnazjum nr 4. A pomiędzy budynkami ok. 900 m2 przestrzeni!

Nie chcemy tego miejsca „zaprojektować”. Chcemy jedynie wywołać impulsy i stworzyć uwarunkowania do różnych aktywności – takich, które mieszkańcy uznają za potrzebne i słuszne. Mogą być to kiermasze, projekcje kina letniego, pokazy i występy, zwykłe „sąsiadówki” czy spotkania w gronie przyjaciół. W specjalnie zakupionym kontenerze przechowywane będą leżaki, hamaki, stoły, krzesła, namioty i narzędzia ogrodnicze, z których korzystać będą mogli zainteresowani.

Kluczowym przedsięwzięciem jest ogród społeczny, służący rekreacji, integracji i podejmowaniu działań społecznych o profilu ekologicznym. Pierwsze rośliny zasadzono dwa tygodnie temu – i nagle betonowa pustynia zaczęła żyć!

Niedawno dzięki współpracy stowarzyszeń Trampolina i Nomada oraz fundacji Klamra na jednej ze ścian powstał kolorowy mural. Niebawem na innej elewacji zamontowana zostanie „Mozaika Nadodrza” – to nasz projekt o charakterze artystyczno-społecznym, w ramach którego mieszkańcy i osoby związane z Nadodrzem pod okiem tutejszych ceramików zaprojektują i wytworzą unikatowe kafle, składające się na mozaikę. Planujemy też zazielenienie pnączami kolejnej elewacji.

Przy wszystkich działaniach wspierają nas aktywnie nasi partnerzy – partner strategiczny Ogrodu Społecznego FORTUM, firma Georg Utz Sp. z o.o., Stowarzyszenie TRATWA, Nadodrzańskie Centrum Wsparcia MOPS, a także wolontariusze i pełni zapału sąsiedzi i przyjaciele.

W najbliższą sobotę o godz. 14.00 planujemy uroczyste otwarcie ogrodu społecznego. Będą przeróżne atrakcje: kiełbaski z grilla i wata cukrowa, kolorowe wybuchy i pienisty wąż prezentowane przez fundację Pro Matehmatika, malowanie koszulek i toreb pod opieką ZTPS 7, muzyka i sadzenie roślin – jednym słowem, sobotnie popołudnie pełne niespodzianek.

Mamy wielką nadzieję, że mieszkańcy polubią to miejsce i uczynią je swoim.

Oswoić dziki parking
3.8 na podstawie 10 głosów

O Autorze

Grażyna Adamczyk-Arns

Grażyna Adamczyk-Arns

architekt i urbanista, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. Studiowała architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz architekturę i planowanie miast na Uniwersytecie Technicznym w Stuttgarcie. Ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie odnowy miast i urban design jako projektant, konsultant i wykładowca.