Miasto Miejsca

MIX-DAY na TRATWIE – czyli piknikowe spotkanie w Pracowni Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA przy ul. Legnickiej

13308623_1108279482579214_8827245934184258325_o
Jacek Sutryk

Ostatni długi weekend majowy większości z nas minął pod znakiem odpoczynku, zabawy, relaksu i świętowania.

Nie inaczej było w ZAJEZDNI przy ul. Legnickiej. To jedno z pierwszych pozarządowych centrów na mapie Wrocławia, w którym na co dzień swoją aktywność prowadzi kilkanaście organizacji pozarządowych. I to właśnie tu Stowarzyszenie TRATWA, współgospodarz Pracowni Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA, w ostatni majowy weekend postanowiło zorganizować piknik Grill Party „na ZAJEZDNI”, zapraszając do tego wydarzenia swoich współlokatorów i partnerów – organizacje pozarządowe i ruchy społeczne z terenu całego miasta.

-3246877

Ale zanim rozpoczęliśmy wspólne świętowanie…

Zaczęło się o 10.00 zwyczajowym – można powiedzieć, że wręcz rytualnym – sprzątaniem; porządkami, które każdy z nas zwykł w weekend w domu przeprowadzać, niekoniecznie za tym przepadając:-) A że ZAJEZDNIA to w istocie dom, miejsce spotkań i pracy wielu organizacji pozarządowych i tutaj porządek musi być, jedni więc ścierali kurze, drudzy ustawiali meble jeszcze inni (także ja) myli okna, parapety i to wszystko, co można umyć… Na zewnątrz urocze panie pielęgnowały kwiatki, podcinały krzewy, grabiły trawniki. Jeszcze inni mocowali się z ławkami, które przytroczone później do muru na zielonym trawniku (gdzie kiedyś ma być kino letnie) będą miejscem spotkań i odpoczynku tych, którzy ZAJEZDNIĘ odwiedzają.

Na przemian pracowali młodzi, starsi i jeszcze starsi, dziewczyny, chłopaki, panowie, panie, członkowie organizacji pozarządowych i zaproszeni goście. Atmosfera była wspaniała.

Po południu nadszedł czas na zasłużony relaks. Wypoczynek był równie aktywny, obfitował w liczne animacje i zabawy sportowo-ruchowe, które zorganizowali pracownicy sąsiadującego z TRATWĄ Młodzieżowego Centrum Sportu – dzięki!

No i wreszcie wieczór. Wieczór, na który wszyscy czekali, gdy odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Organizacji Pozarządowych w Grillowaniu. Wystartowało siedem zespołów z przepysznym repertuarem. Poziom był niezwykle wyrównany. Sam nie grillowałem. Miałem natomiast zaszczyt i niewątpliwą przyjemność być przewodniczącym PKS, czyli Przekupnej Komisji Smakoszy… Oj, pojedliśmy jako Wysoka Komisja:-) wygrało INTEGRARTE! Gratulacje!

13308623_1108279482579214_8827245934184258325_o

Wspólne grillowanie, integracja i zabawa, która temu towarzyszyła, niesamowicie nas pochłonęły tego wieczoru. Ale to nie były jedyne atrakcje w tym dniu. Pracowania Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA to wyjątkowe miejsce, w którym wiele rzeczy dzieje się równolegle. Tak było i tym razem. W czasie gdy my grillowaliśmy, w sali obok swój sobotni dancing mieli seniorzy. Ponad 80 osób bez wytchnienia i odpoczynku tańczyło w rytmach ulubionej muzyki, czasami „wylewając się” z sali ze swoim tańcem na obsiane naszymi grillami podwórko.

Także tego wieczoru silnie ujawniły się wątki artystyczne. Pierwszy raz miałem przyjemność, stojąc na drewnianej skrzynce i trzymając w ręku szczekaczkę otwierać – wspólnie z Robertem Drogosiem, gospodarzem miejsca – wernisaż malarstwa Moniki Stefanowskiej i Arkadiusza Kolanusa. A to wszystko w holu pełnym oglądających.

pic52471

Wszystkim tym aktywnościom towarzyszyło wiele śmiechu, serdeczności i dobrych rozmów pomiędzy urzędnikami, organizacjami, przedstawicielami ruchów społecznych i zaproszonymi gośćmi w, co warto podkreślić, wyjątkowej atmosferze.

ZAJEZDNIA przy Legnickiej to prawdziwe centrum pozarządowe, realny ośrodek wielorakich działań społecznych. Takie miejsca we Wrocławiu chcemy pielęgnować i tworzyć! Dzięki TRATWO i do następnego razu!

MIX-DAY na TRATWIE – czyli piknikowe spotkanie w Pracowni Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA przy ul. Legnickiej
3.36 na podstawie 11 głosów

O Autorze

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk – socjolog, społecznik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.