Miasto Miejsca

Miodowa łąka na Wyspie Słodowej

miodowa-laka

Wrocław Zieloną Stolicą Europy w 2019 r.? Dołączamy do starań o ten prestiżowy tytuł proponując miodową łąkę na Wyspie Słodowej. Namawiamy do głosowania na nasz projekt z nadzieją, że będzie to pierwsza z wielu kolejnych miodowych łąk, jakie powstaną we Wrocławiu do 2019 r.

Niecierpek, berberys, cynia zdobna, firletka, mak polny, nieśmiertelnik, azalia, cebulica dwulistna, farbownik lazurowy i oczywiście niezapominajka. Takie kwiaty chcemy posadzić w miejscu dwóch płaskich poletek trawy na południowo-wschodnim brzegu wyspy (koło Kładki Piaskowej). Powstałaby w tym miejscu łąka pomogłoby zachować różnorodność zieleni, oraz zapoczątkowałaby ochronę w przestrzeni miejskiej cennych owadów zapylających w tym pszczół miodnych, które w zatrważającym tempie giną, prowadząc do braku różnorodności roślinnej i produktowej (co nagłaśnia m.in. kampania Adoptuj Pszczołę). Dzięki odpowiedniemu ukształtowanie terenu i dobraniu wspomnianej roślinności kwietnej, owady miałyby stały dostęp do zapylania w okresie kwitnienia a sama łąka uatrakcyjniłaby teren wyspy w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym.

Przy powstaniu łąki współpracowalibyśmy ze studentami ze Studenckiego Koła Naukowego Pszczelarzy „Apis” z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich fachowa wiedza dot. roślin oraz owadów, pomogłaby w stworzeniu łąki. Jednocześnie sami mogliby potem na tej przestrzeni realizować cele naukowe.

Każdy może przyczynić się do powstania łąki, bo projekt jej powstania zgłosiliśmy w ogólnopolskim konkursie Społecznik 2.0 i do 7 listopada trwa głosowanie. Najpopularniejsze pomysły przejdą do finału i zostaną poddane ocenie komisji konkursowej. Głosy można oddawać codziennie, dlatego liczymy na odzew wrocławian. 

Jeżeli miodowa łąka znajdzie się wśród zwycięskich projektów na pewno łatwiej będzie nam przekonać władze Wrocławia do realizacji tego pomysłu. Tym bardziej, że nasz pomysł wpisuje się w starania Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r i na pewno zainspirowałby wielu wrocławian, żeby stworzyć podobne miejsca w innych częściach miasta a na pewno zwróciłaby uwagę na temat ochrony przyrody.

Karolina Bielak, Krzysztof Jarząb

Miodowa łąka na Wyspie Słodowej
4.5 na podstawie 8 głosów

O Autorze

Grupa Inicjatywna Wyspa Słodowa 7

Grupa Inicjatywna Wyspa Słodowa 7

Jesteśmy gronem społeczników, artystów, animatorów kultury, dziennikarzy, wrocławian. Łączy nas Wrocław oraz wizja otwartej Wyspy Słodowej. Pragniemy, aby w kamienicy Wyspa Słodowa 7 powstało autonomiczne centrum społeczno-kulturalne. Chcemy o tym pisać i o aktywizacji społecznej.