Edukacja Miasto Miejsca

Długi sen zimowy dębu Przewodnik

23 maja 2016 r.

W zależności od warunków pogodowych w różnych latach, fenologiczne pory roku rozpoczynają się i kończą w różnych datach. Ich czas trwania także się różni z roku za rok. Dlatego w obrębie tych samych gatunków roślin występują również znaczne zróżnicowania osobnicze.

W pierwszych dniach maja część mieszkańców Wrocławia była bardzo zaniepokojona brakiem liści na pomnikowym dębie Przewodnik. Jedni uważali nawet, że drzewo uschło na skutek prowadzonej obok inwestycji budowlanej. Z naszych wieloletnich obserwacji fakt ten nie budził jednak podstaw do obaw. Na drzewie dostrzec można było bowiem zdrowe, nabrzmiałe pąki. Cechą charakterystyczną tego dębu jest dłuższy okres spoczynku zimowego, a tym samym późniejszy okres rozwoju liści. Zgodnie z przewidywaniami, drzewo jak, co roku przywitało nas soczystą zielenią swych liści. W tym sezonie wegetacyjnym rozwój kwiatostanów i liści nastąpił pod koniec pierwszej dekady maja. Na przełomie maja i czerwca mamy pełnię wiosny, a wraz z nią eksplozję barw i zapachów.

O dębie szypułkowym

Ten dąb występuje w warunkach klimatu atlantyckiego na zachodzie i kontynentalnego na wschodzie. Pod tym względem różni się od buka i dębu bezszypułkowego, które unikają kontynentalnego wschodu, ale także od świerka i sosny, których nie ma w oceanicznym klimacie zachodu. Jest to typowy gatunek światłożądny. Cechuje go wieksze zapotrzebowanie na światło niż dębu bezszypułkowego. Wskazuje na to m.in. rzadka (świetlista) i mniej ulistniona korona.

Dąb szypułkowy w młodym wieku rośnie stosunkowo szybko, szybciej niż dąb bezszypułkowy. Według wszystkich dotychczasowych badań również szybciej niż buk, szczególnie na ciepłych siedliskach (stanowiskach). W wieku 5 lat dorasta do wysokości około 80 cm. Na odpowiednich dla niego siedliskach 10-11-letnie dęby mogą osiągać około 3 m wysokości. W mniej korzystnych warunkach w wieku 10 lat dorasta do około 180 cm. Kulminacja bieżącego przyrostu wysokości na najlepszych siedliskach następuje w wieku 20-25 lat. Zdolność wzrostu na wysokość utrzymuje do wieku 200 lat.

Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Jest powszechnie uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Ze względu na okazałe rozmiary, które osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie.

Długi sen zimowy dębu Przewodnik
3.86 na podstawie 7 głosów

O Autorze

Grzegorz Mikołajczak

Grzegorz Mikołajczak

Jestem absolwentem dwustopniowych studiów na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego o kierunku Ochrona Środowiska w zakresie Ekologii i ochrony szaty roślinnej.
W Wydziale Ochrony Środowiska UM Wrocławia zatrudniony od maja 2006 r. Obecnie Kierownik Działu Ochrony Przyrody i Leśnictwa