Edukacja Miasto Miejsca

Centrum Historii Zajezdnia – mamy do przekazania wiele historii

zajezdnia1
Anna Szarycz

Mamy do przekazania wiele historii. Mamy do pozostawienia w pamięci wiele osób i wiele wydarzeń. Mamy za zadanie zachowanie od zapomnienia historii – naszej lokalnej, tego miasta, w którym żyjemy, a żyjąc – tworzymy.

Dla wszystkich tych, którzy tworzyli z niczego to miasto po wojnie; dla wszystkich tych, którzy tworzyli tożsamość miasta w czasach komunistycznych i po ’89 roku; dla przyszłych pokoleń.

Dlatego powstaje Centrum Historii Zajezdnia – nowoczesne, multimedialne muzeum, prezentujące powojenną historię Wrocławia i Dolnego Śląska. Miałam przyjemność uczestniczyć we wtorek w konferencji przybliżającej tworzenie Centrum i aktualny stan prac. Obecni byli na tym spotkaniu także przedstawiciele innych instytucji i projektów, które korzystają z najnowocześniejszych technik ekspozycyjnych, by wspólnie zastanowić się, w jaki sposób tworzyć porywającą narrację o historii. Uczestniczyli w konferencji również partnerzy norwescy, którzy dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie. Cieszy to, że w naszym nowym muzeum ekspozycje będą multimedialne i będą wymagać zaangażowania zwiedzającego. Dzięki takim formom prezentacji, gdzie wykorzystywane są m.in. wielkie przestrzenne aranżacje czy światło i dźwięk, zwiedzanie staje się żywym spotkaniem z historią i ciekawą przygodą.

Do budowania ekspozycji zapraszamy wszystkich wrocławian. Wszelkie pamiątki, fotografie i opowieści Państwa staną się sednem wystaw czasowych, które będą poświęcone różnorodnej tematyce, np. życiu codziennemu, odbudowie miast, sportowi itp. Stałą wystawę tworzyć będzie natomiast historia miasta i regionu po 1945 roku. Jej kluczowymi elementami będzie:
– pionierski okres budowania na zgliszczach nowego miasta,
– list biskupów polskich do biskupów niemieckich autorstwa kardynała Bolesława Kominka ze słynnymi słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”,
– powstanie wrocławskiej Solidarności i jej działalność,
– lata osiemdziesiąte – domykanie się procesu tworzenia tożsamości miasta,
– ważne wydarzenia, jak wielka powódź czy Kongres Eucharystyczny z 1997 roku.

„Naszym pragnieniem jest uhonorowanie wrocławian, którzy odbudowali miasto ze zniszczeń wojennych i dbali o jego rozwój, a naszym obowiązkiem jest przekazanie pamięci o nich następnym pokoleniom” – te słowa z aktu erekcyjnego Centrum Historii pokazują cel jego powstania i funkcjonowania. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki finansowaniu z budżetu miasta oraz z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu (tzw. funduszy norweskich).
31 sierpnia 2016 roku, w rocznicę porozumień sierpniowych, Centrum zostanie otwarte i jestem pewna, że będzie jedną z największych atrakcji miasta.

Centrum Historii Zajezdnia – mamy do przekazania wiele historii
3.08 na podstawie 66 głosów

O Autorze

Anna Szarycz

Anna Szarycz

W urzędzie pracuje od 2005 r. Obecnie pełni funkcję wiceprezydenta miasta. Nadzoruje zadania z obszaru kultury, sportu (z wyjątkiem spraw dotyczących organizacji TWG 2017), rekreacji, turystyki, zdrowia i spraw społecznych. Jednym z największych sukcesów wiceprezydent jest zabezpieczenie blisko 4 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To jeden z najlepszych wyników w kraju.