Edukacja Miasto Miejsca

Antywzorzec edukacyjny

Future_of_Education

System edukacji zarówno wczesnoszkolnej jak i akademickiej jest źle skonstruowany. A każda próba “ulepszenia” powoduje, że tworzymy jeszcze gorsze rozwiązanie od poprzedniego. Jest kilka płaszczyzn gdzie system jest źle skonstruowany. Zaczynająć od ocen w szkole. Które odzwierciedlają… no właśnie…

Co odzwierciedlają oceny?

Powiedziałbym, że tylko umiejętność odtwarzania zapamiętanej wiedzy. I jak ma to pomóc później w realnym życiu? Ktoś, kogo nauczono, że gdy zapamięta nazwy wszystkich stolic w Azji dostanie 5-tkę z kartkówki, okaże się nieprzystosowany do pracy w zespole. Pamiętam jak nauczyciele powtarzali w latach ’90 “Tabliczka mnożenia jest niezbędna. A jak zabraknie prądu, to jak to policzysz bez kalkulatora?”. Dziś wszyscy mamy dostęp do internetu w smartfonach, ale dalej z uporem maniaka każe się uczyć dzieciom na pamięć.

W teorii zarządzania projektami IT istnieje pojęcie antywzorca projektowego. Widzę kilka tych antywzorców w naszej publicznej edukacji.

  • Zarządzanie przez wskaźniki – przykładamy maksymalną uwagę do ocen dzieci w szkole, im więcej piątek, tym lepiej. Im wyższa zdawalność matur, tym lepiej. Im więcej kandydatów do szkoły, tym lepiej. Lepiej dla kogo?
  • De-factoring – zastępujemy funkcjonalność dokumentacją. Mamy dziennik ocen, który dokumentuje pracowitość dziecka w szkole. Mamy protokoły z egzaminów, które pokazują jak dobrze wypadł student. Nie mierzymy zdolności studenta do radzenia sobie w sytuacjach stresowych, czy korzystania z pomocy grupy.
  • Golden Hammer, czyli złoty młotek. Faworyzujemy konkretną technologię, która ma rozwiązać wszystkie problemy. Stosujemy ten sam szablon do wszystkich.
  • Design by comitee. Problemem systemu stworzonego przez duża ilość osób jest kompromis. I efekt końcowy (sposób działania), który jest sumą wszystkich kompromisów.

Zamiast próbować poprawić istniejący system, wypadałoby go napisać od nowa. Jest to łatwiejsze i mniej zasobożerne. Informacje w mediach, które do mnie docierają “Nie będziemy zmieniać systemu edukacji, bo trzeba by zwolnić nauczycieli” są przekazem budzącym we mnie głębokie zdziwienie.

Road sign to education and future

Road sign to education and future

Jak społeczeństwo radzi sobie z tym niedopasowaniem szkół publicznych do potrzeb?

Elon Musk stworzył prywatną szkołę.

Fundacja Billa Gatesa i Google wsparli projekt Khan Academy, który od niedawna dostępny jest w Polsce.

Wrocławski startup MatMat oferuje przygotowanie do matury z matematyki w postaci interaktywnego portalu, który prowadzi użytkownika za rękę. W dzisiejszej nauce pojawia się wszędzie grywalizacja. Bo przecież nauka nie musi być męczarnią. Może być zabawą. Główny twórca i programista portalu MatMat Jakub Łopuszański na swoim blogu wyczerpująco opisał, dlaczego wierzy w działanie takiej metody.

Dlaczego zaraz po studiach technicznych usłyszałem ” Zapomnij czego Cię uczyli na Politechnice, teraz zobaczysz jak to się naprawdę robi”? Do dziś pamiętam śmiech szefa, gdy opowiedziałem mu czego uczono mnie zaledwie dwa lata wcześniej na Politechnice. Po salwie śmiechu powiedział mi”widzę że od lat 70-tych na wydziale nic się nie zmieniło”. Dlaczego tak się dzieje?

Doszło do tego, że miejscem w którym mogę nauczyć się obsługi silnika Unity (tworzyć gry komputerowe) jest… PUB w centrum Wrocławia, gdzie pracownik branży gamedev prowadzi (zupełnie nieodpłatnie) Padbar Game Academy. W zestawieniu z pozaszkolną nauką praktycznych umiejętności, szkoły wyższe wypuszczające magistrów kierunków, których nazwa nic mi nie mówi wypadają strasznie blado.

Na końcu coraz większa ilość moich znajomych, których dzieci są w wieku żłobkowo-przedszkolnym zamierza wykorzystać możliwość edukacji domowej, którą w latach ’90 dopuściła Ustawa o Systemie Oświaty.

Jak zareaguje na to Oświata Publiczna?

Mam nadzieję, że jakoś. I nie będzie to tylko pomysł na zlikwidowanie gimnazjów. Brak reakcji będzie równoznaczny z jej końcem.

Antywzorzec edukacyjny
3.25 na podstawie 4 głosów

O Autorze

Michał Dobrzycki

Michał Dobrzycki

W godzinach pracy: projektuje i buduje instalacje mechaniczne.

Po godzinach: miłośnik dobrego kina i książki, aktywista, redaktor audycji Masz 3 Życia, fan gier komputerowych i planszowych, organizator turniejów esportowych.