Edukacja Miasto Miejsca

15 lat Instytutu Pamięci Narodowej

IPN-012
Anna Szarycz

Od wczoraj i przez kilka najbliższych dni Instytut Pamięci Narodowej świętuje 15 lat istnienia. Nie sposób przecenić dziś wkładu, jaki Instytut włożył w badanie i propagowanie historii najnowszej naszego kraju.

Instytut działa przede wszystkim na trzech płaszczyznach: edukacyjnej, badawczej i wydawniczej. Na każdej z nich poszczycić się może wybitnymi osiągnięciami. Ale chciałabym docenić przede wszystkim jego działalność edukacyjną. Poprzez popularyzowanie historii najnowszej i publikowanie wyników badań IPN przekazuje trudną i skomplikowaną wiedzę o czasach wojny, okresu stalinowskiego i PRL. W ten sposób pozwala odkrywać nam wszystkim często nieznane obszary historii i weryfikować wiedzę o naszym kraju.

IPN swoją działalnością dociera nie tylko do miłośników historii, ale także do młodych ludzi, sięgając przy tym po nowoczesne sposoby przekazu. Warto tu wymienić chociażby filmy, gry planszowe (wspomnieć można chociażby „Kolejkę”, która zrobiła prawdziwą furorę) czy komiksy wydawane przez Instytut.

Różnorodne przedsięwzięcia podejmowane przez IPN służą temu, by jak najwięcej osób usłyszało i pamiętało o istnieniu żołnierzy wyklętych, o opozycji niepodległościowej, o ofiarach zbrodni stalinowskich, o zesłańcach, o ludziach – często zwykłych Polakach – oddanych swojej Ojczyźnie. Dzięki przybliżaniu tych postaci, ocala się pamięć tych osób i ich dokonania. Dziś ci „cisi bohaterowie” stają się ważnymi postaciami dla współczesnego młodego pokolenia. Za przykład niech posłuży postać Inki – młodej sanitariuszki AK, której miejsce pochówku odnaleziono dopiero niedawno – czy historia Rotmistrza Pileckiego.

Dla Wrocławia funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej jest niezwykle ważne. Dzięki pracy IPN-u to w naszym mieście po raz pierwszy pokazano wystawę „Twarze Bezpieki” i na cmentarzu Osobowickim badano pochówki opozycji niepodległościowej.

W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o bardzo owocnej współpracy wrocławskich nauczycieli z Instytutem. Współpraca ta skutkuje wieloma interesującymi projektami skierowanymi do dzieci i młodzieży szkolnej. Są to m.in.: konkursy, warsztaty, wykłady, konferencje i spotkania. Historia wojenna i powojenna ma jeszcze swoich świadków, którzy stanowią dla nas olbrzymią wartość. Organizowane spotkania z kombatantami Armii Krajowej i Sybirakami zapewniają młodym ludziom żywy kontakt z historią. Jednocześnie są jednym z elementów budowania tożsamości narodowej i patriotycznej wśród młodych. A wszystko to odbywa się w sposób atrakcyjny, nowoczesny i zrozumiały dla współczesnego człowieka.

Oddział wrocławski Instytutu także aktywnie włączy się w realizację projektów historyczno-edukacyjnych, wpisanych w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ramach tej współpracy planowany jest m.in. międzynarodowy kongres naukowy, festiwal edukacyjny oraz interdyscyplinarna impreza pn. „Lato z IPN”. Jestem pewna owocnej współpracy .

Zapraszam do wspólnego świętowania wraz z IPN. Instytut przygotował dla nas m. in. pokazy filmów, debatę i niedzielny piknik historyczny (więcej informacji znajdą Państwo na stronie IPN-u.)

15 lat Instytutu Pamięci Narodowej
3.07 na podstawie 58 głosów

O Autorze

Anna Szarycz

Anna Szarycz

W urzędzie pracuje od 2005 r. Obecnie pełni funkcję wiceprezydenta miasta. Nadzoruje zadania z obszaru kultury, sportu (z wyjątkiem spraw dotyczących organizacji TWG 2017), rekreacji, turystyki, zdrowia i spraw społecznych. Jednym z największych sukcesów wiceprezydent jest zabezpieczenie blisko 4 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To jeden z najlepszych wyników w kraju.