Miasto

Wrocław zawsze będzie przeciw nacjonalizmowi

sywro

Film „Jesteśmy Żydami z Breslau” opowiada o ludziach, których los zetknął z nacjonalizmem. Strasznym niemieckim nacjonalizmem. Który to nacjonalizm przyniósł światu największą tragedię w jego historii.

Dziś z niepokojem obserwujemy renesans nacjonalizmu. Jego fala płynie przez Europę. Jest widoczna także w Polsce. Również u nas, we Wrocławiu. Podkreślam bardzo mocno, że jest to europejskie zjawisko, ale też i to, że dostrzegamy je i w naszym kraju. 

We Wrocławiu, już jakiś czas temu, spalono kukłę Żyda. Oświadczenie o popełnieniu przestępstwa osobiście skierowałem do prokuratury. Sprawca tego czynu stanął już przed sądem, a my zorganizowaliśmy koncert protestujący przeciw aktom nacjonalizmu. 

Jest mi smutno i przykro, że tego rodzaju zdarzenia dotykają Wrocławia. Podobnie jak smutno i przykro jest mi z powodu antysemickich nastrojów i wydarzeń w Polsce i we Wrocławiu w 1968 roku, za co przepraszałem w czasie otwarcia naszej synagogi.

Przepraszałem i przepraszam, bowiem nigdy nie wiemy czy uczyniliśmy dość, aby sprzeciwić się rasizmowi, nacjonalizmowi, antysemityzmowi.

Kierowane przeze mnie miasto prowadzi kilkadziesiąt programów na rzecz tolerancji i walki z rasizmem. To najszerszy taki projekt spośród wszystkich realizowanych w Polsce.

Moje zdjęcie z otwarcia synagogi zostało również spalone na wrocławskim Rynku. W towarzystwie zdjęcia Angeli Merkel. 

Wielokrotnie apelowałem o delegalizację ONRu. 

Wielokrotnie spotykałem się z adresowanymi przeciw mnie i mojej rodzinie aktami nienawiści.

Wielokrotnie mówiłem, powtarzałem publicznie, że nie ma niczego straszniejszego niż wapory nacjonalizmu. Smród towarzyszący nacjonalistycznym wyziewom.

Czasem czyni mi się zarzuty, że nie reaguję. Oddalam te zarzuty.

Niech każdy z nas spojrzy we własne sumienie i zapyta czy uczynił cokolwiek w tej sprawie, a potem zapyta czy uczynił dość. 

Zapytajmy jak zachowuje się państwo polskie. Co uczynili w tej kwestii członkowie obecnego rządu?

Ale zapytajmy też co w tej materii uczynili członkowie poprzedniego rządu. 

Wrocław, którym kieruję jest i pozostanie otwartym, tolerancyjnym miastem. 

Wrocław, którym kieruję zawsze był i zawsze będzie sprzeciwiać się nacjonalizmowi. 

Przyłączcie się do tego myślenia.

Przez Europę płynie fala nacjonalizmów. 

Przez Europę, nie tylko przez Polskę. Ale także przez Polskę. 

Musimy się jej przeciwstawić!

Czyż nie tego oczekiwałby od nas urodziny we Wrocławiu jeden z bohaterów filmu, tak bliski mi, Fritz Stern?

Wrocław zawsze będzie przeciw nacjonalizmowi
3.33 na podstawie 55 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.