Miasto

Święto pracowników socjalnych

16-11-2015 [Dzień Pracownika Socjalnego] (194)
Jacek Sutryk

W całym kraju od kilku dni odbywają się większe bądź mniejsze, ale zawsze uroczyste, obchody Dnia Pracownika Socjalnego, tradycyjnie już obchodzonego jako święto całego środowiska pomocowego.
Zapewne to nie przypadek, że dzień tego święta – 21 listopada – jest również Światowym Dniem Życzliwości, ponieważ to pracownicy sektora pomocy społecznej, zajmujący się w swoim codziennym działaniu najwrażliwszymi, największymi ludzkimi problemami – poza profesjonalizmem i wiedzą – kierują się właśnie życzliwością!
We Wrocławiu Dzień Pracownika Socjalnego świętowaliśmy już w ubiegłym tygodniu, w gronie kilkuset z blisko dwóch tysięcy pracowników sektora pomocy społecznej (w całej Polsce niemal 200 tys.), którzy na co dzień wspierają w naszym mieście rodziny i pojedyncze osoby o  bardzo różnych potrzebach.
Cieszę się, że przyjęła się tradycja uroczystych spotkań. Fetowaliśmy, jak co roku, wspólnie z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, w gościnnym Teatrze Lalek w gronie pracowników, MOPS, partnerów i przyjaciół.
16-11-2015 [Dzień Pracownika Socjalnego] (53) (1)
Kolejny raz uroczyście sobie podziękowaliśmy, a wyróżniające się w mijającym roku osoby (choć przecież wszyscy są wspaniali) otrzymały nagrody. A potem… a potem się działo… Oglądaliśmy program artystyczny, który kolejny raz przygotowali, okupując to tygodniami prób, sami pracownicy naszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tym wyjątkowym dniu, raz w roku, nasi koleżanki i koledzy stają się prawdziwymi artystami prezentując kunszt i talent muzyczny, taneczny, a czasami także kabaretowy…
Moi drodzy, jesteście niezwykle profesjonalni i z roku na rok coraz lepsi… naprawdę! Gratuluję! Swoim programem udowadniacie, że jesteście doprawdy wszechstronni!
16-11-2015 [Dzień Pracownika Socjalnego] (42)
Z kolei w poniedziałek (23 listopada) w Warszawie miała miejsce kolejna odsłona tego święta. W obecności Minister Elżbiety Rafalskiej odbyły się centralne obchody Dnia Pracownika Socjalnego.
P1100002
I jaka to ogromna radość, że spośród wielu nominowanych w tym roku do nagród Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za wybitne i nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej, znalazła się dwójka wrocławskich laureatów: Wioletta Bodnar – Zastępca Kierownika Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej Nr 7 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu, wyróżniona za wielkie zaangażowanie w poszerzanie oferty, skierowanej do beneficjentów pomocy społecznej oraz skuteczne organizowanie społeczności lokalnej Nadodrza oraz Brat Rafał Gorzołka – Franciszkanin, Dyrektor Kuchni Charytatywnej, Prezes Fundacji Tobiaszki oraz Prezes Fundacji Antoni we Wrocławiu, uhonorowany za działania na rzecz budowania partnerstwa społecznego i platformy wymiany doświadczeń, tworzenia grup samopomocowych oraz prowadzenie kuchni charytatywnej dla ubogich i bezdomnych.
P1100010
Wiolu, Rafale, znam Was od lat i wiem, że zasłużyliście na to wyróżnienie. To była prawdziwa radość, że mogłem wspólnie z panią Minister, tym razem w roli Przewodniczącego Rady Pomocy Społecznej, Wam te nagrody wręczyć.
Dziękuję Wam raz jeszcze za wszystko.
I na sam koniec serdecznie proszę, by wszyscy pracujący w obszarze pomocy społecznej we Wrocławiu, zarówno w sektorze publicznym jak i pozarządowym, jeszcze raz przyjęli najlepsze życzenia z okazji swojego święta. Życzę Państwu wielu sukcesów zawodowych – bo wasze sukcesy zawodowe będą sukcesami przecież tych, którym pomagacie. Życzę wam też bezpiecznej, szanowanej i docenianej w każdym wymiarze pracy, a w życiu osobistym spełnienia wszelkich, także tych najskrytszych marzeń.
16-11-2015 [Dzień Pracownika Socjalnego] (117)
16-11-2015 [Dzień Pracownika Socjalnego] (114)
16-11-2015 [Dzień Pracownika Socjalnego] (128) (1)

Święto pracowników socjalnych
2.28 na podstawie 50 głosów

O Autorze

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk – socjolog, społecznik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.