Miasto

Dbam, to mam

dbamtooomam
Piotr Paś
Autor: Piotr Paś

Wszystko zaczęło się od dewastacji i powtarzających się aktów wandalizmu na wyremontowanych za grube pieniądze gminnych podwórkach.

Przelewał się w nas żal i zdziwienie: jak można na podwórku pod swoim oknem, samemu niszczyć to, co ledwie zostało zrobione? I wtedy powstał pomysł akcji DBAM, TO MAM.
Ostatecznym impulsem do rozpoczęcia tej akcji stały się chyba dęby kolumnowe, które pięknie się przyjęły na jednym z podwórek. A po kilku miesiącach były już tylko rzędem kikutów jednakowo złamanych w połowie w jakimś niepojętym wprost marszu bezmyślności i głupoty.
To było gorsze chyba nawet od krótkich historii murowanych osłon śmietnikowych, podpalonych w tydzień po ich zbudowaniu. Nie mówiąc już o łamaniu nowiutkich płotków, zajeżdżaniu ledwie wzeszłej trawy czy odkręcaniu metalowych furtek i ogrodzeń placów zabaw.
A wybieranie z nowej piaskownicy piasku dla kotka do kuwety? Wrzucanie wprost z okna pudełka po właśnie zjedzonym jogurcie albo – „ale to przecież parter, więc o co ta afera” – całego worka ze śmieciami?! To zdarzenia, które widywaliśmy na własne oczy.

Ruszyliśmy z festynami

Więc pięć lat temu ruszyliśmy na te podwórka z naszymi festynami DBAM, TO MAM.
Podczas tych podwórkowych spotkań – zawsze barwnych i pełnych atrakcji – chcemy nakłaniać przede wszystkim dzieci, ale także dorosłych do dbania o wspólną przestrzeń. Poprzez zabawę i pokazywanie ładnych, zadbanych miejsc, a także prezentując godne naśladowania inicjatywy samych mieszkańców, chcemy uświadamiać im, że będą mieli ładne otoczenie pod warunkiem, że będą o nie dbali. Przekonywanie do dbałości o swoje – plac zabaw, ławeczkę, trawnik, podwórko – według mnie ma też niebagatelne znaczenie w budowaniu lokalnych więzi sąsiedzkich i odpowiedzialnych lokalnych społeczności. I taki jest główny cel tej akcji.
dbamtomam
Ale chcemy także podczas festynów zapraszać wrocławian i pokazywać to, z czego jesteśmy dumni – najładniejsze gminne podwórka, które podnosimy z ruiny i zaniedbania po to, by wrocławianom żyło się lepiej.
Same festyny są naprawdę ciekawe i różnorodne; jest sportowa rywalizacja, są konkursy artystyczne, zabawy dla najmłodszych i oczywiście nasz firmowy quiz z wieloma pytaniami na temat kultury osobistej, bezpieczeństwa i porządku na podwórkach. Zapraszamy często Komisarza Lwa i konne patrole Straży Miejskiej, dla seniorów mamy akcje prozdrowotne, dla młodzieży znakowanie rowerów. Promujemy sprzątanie po swoich pupilach, wspólnie sadzimy zioła do doniczkowych upraw, rozmawiamy o ekologii. Zresztą trudno wymienić wszystkie atrakcje, które dotychczas przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy.

Wspomagają też inni

A przez ostatnie cztery lata zorganizowaliśmy 18 podwórkowych festynów DBAM, TO MAM w różnych częściach miasta – na Nadodrzu i Przedmieściu Oławskim, ale także na Krzykach i na Szczepinie. W tym roku mamy w planie kolejnych pięć.
Przez te lata znaleźliśmy wiernych sprzymierzeńców i stałych współpracowników w prowadzeniu tej akcji – Infopunkt Łokietka 5 i Kogenerację. Każdego roku nawiązujemy też nowe kontakty i współpracę z tymi, którzy podwórkowe działania edukacyjne uważają za wartościowe i ważne.
Zawsze życzliwie pomaga nam WCRS, korzystamy ze wsparcia trenerów osiedlowych , którzy fantastycznie organizują zabawy sportowe, a od ubiegłego roku naszym partnerem na wybranych festynach jest ALBA, która poprzez zabawę ciekawie edukuje w sprawie segregacji śmieci.
dbamtomam1
Jesienią połączyliśmy jeden z naszych festynów z akcją WCRS-u „Stop mowie nienawiści”, a tego lata będziemy promować KAWKĘ, czyli proekologiczny program wymiany pieców węglowych.
STOPMowieNienawisci (721)
Dla nas najważniejsze w akcji DBAM, TO MAM jest to, że działamy blisko ludzi i wprost dla ludzi. Mam nadzieję, że także dzięki tym festynom za jakiś czas dzieciaki, które dziś odpowiadają na pytania naszego quizu i walczą o nagrody (na przykład o kolorowe pojemniki na woreczki do zbierania psich kup) – dorosną w poczuciu odpowiedzialności nie tylko za podwórko, na którym się bawią, ale także za każdą wspólną przestrzeń. I wierzę, że mądrych wrocławian zawsze będzie więcej niż tych, którzy z głupoty i bezmyślności łamią młode drzewka i podpalają śmietniki.

Dbam, to mam
4.69 na podstawie 13 głosów

O Autorze

Piotr Paś

Piotr Paś

Mam 44 lata. Żonaty, dwie córki, dwa psy buldogi francuskie. Mieszkam we Wrocławiu. Absolwent Politechniki Wrocławskiej - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego. W ZZK od 2006 roku, od czerwca 2007 na stanowisku Dyrektora Naczelnego. Zainteresowania: przede wszystkim dobra literatura, sport w każdej postaci oraz muzyka , w której dominują gitary