Media i Promocja Miasto Sport

XIV edycja turnieju tenisa na wózkach Wrocław CUP za nami

dzienII_096

Wszystko zaczęło się od marzeń czwórki przyjaciół z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Aktywni” Wrocław. 

Wszystko zaczęło się od marzeń czwórki przyjaciół z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Aktywni” Wrocław.  Nie byłoby mowy o sukcesie bez ich determinacji, wsparcia miasta, prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza – od początku patrona honorowego i głównego sponsora Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. Dziś to wielkie wydarzenie – rangi ITF2, na które zjeżdżają zawodnicy z całego świata: Japonii, Austrii, Holandii. Pula nagród wynosi 17,5 tysiąca euro, a emocje jakich autorami są w-skersi na kortach Centrum Tenisowego Redeco są bezcenne.
13503092_1037688466299867_1770182029744534369_o

Sobotnim triumfem Maikela Szcheffersa z Holandii zakończył się tenisowy Wrocław CUP. Drugi był Japończyk Takuya Mikim. Pokonał go 2:0. Wrocław gościł czołówkę tenisa ziemnego na wózkach.  XIV edycję rozpoczęliśmy wspólnie na placu Solnym: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezes zarządu Kogeneracja SA Wojciech Heydel, zawodnicy kadry Polski wśród w-skersów, Jacek Wierdak i Darek Sycz, odpowiednio prezes i wiceprezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych Aktywni Wrocław, Monika Nowak, dyrektor turnieju i
ambasadorzy medaliści olimpijscy- Renata Mauer-Różańska i Paweł Rańda, a także reprezentacja Urzędu Miejskiego z eksportową rakietą tenisową Jackiem Sutrykiem, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, Piotrem Mazurem dyrektorem Biura Sportu i Rekreacji i moją skromną osobą.
13568833_1040174399384607_4436356226192765295_o

Na rozstawionym minikorcie prezydent Wrocławia i prezes Konegeracji S.A. zmierzyli się z reprezentantami Polski. Dla mnie ta współpraca, partnerstwo miasto-ngo-firma prywatna, jest doskonałym przykładem, jak udoskonalać przestrzenie Wrocławia bez barier.

Niepełnosprawność nie zamyka drogi do sportowej kariery. Dowiedli tego tenisiści na wózkach, którzy 27 czerwca rozpoczęli zmagania w XIV edycji międzynarodowego turnieju tenisa na wózkach Wrocław Cup 2016. Trud, pot, radość i łzy to nieodłączny element rywalizacji. Statuetki, hymn, zmęczenie nie jeździły na wózkach, nie były kulawe, ale dokładnie takie same, jak w tenisie osób biegających na własnych nogach.
dzienI_163

Wrocławski turniej jest największym w tej części Europy. Od pierwszej edycji zawodów rozegranej w 2003 roku zmieniło się wiele. Głównie obsada, która z roku na rok jest coraz lepsza. – Tym razem na liście startowej byli m.in. Holender Mikael Scheffers, dziewiąta rakieta świata oraz Niemka Katharina Kruger. Zawodniczka notowana na ósmym miejscu w rankingu światowym – mówił na początek Jacek Wierdak ze Stowarzyszenia Aktywni, które jest organizatorem zawodów. Na kortach nie zabrakło Polaków. Turniejową ósemką wśród panów był reprezentant Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w RIO – Kamil Fabisiak, z tym samym numerem wśród kobiet wystartowała Lucyna Miętrkiewicz. Zawodom tradycyjnie patronuje Prezydent Wrocławia. – Dziękuję organizatorom i sponsorom za przygotowanie kolejnej odsłony  Turnieju Tenisa na wózkach „Wrocław CUP, 2015”. Trenerom i zawodnikom życzyłem zaciętej rywalizacji i coraz lepszych  wyników, organizatorom  aby przygotowania i atmosfera były znakomite oraz aby sukces turnieju przełożył się na popularyzację tenisa wśród niepełnosprawnych. Głęboko wierzę, że ruch daje radość, a sport uczy życia i pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości, w nawiązywaniu relacji z innymi i w samorealizacji – dodawał Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

13497833_1037688679633179_7494863031138644990_o

Głównym sponsorem turnieju ponownie był Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja z grupy EDF. – Jako Spółka, której jednym z fundamentów jest społeczna odpowiedzialność biznesu, od samego początku z ogromną radością wspieramy to przedsięwzięcie służące sportowej aktywizacji osób niepełnosprawnych. – mówi Wojciech Heydel, prezes spółki. – Z roku na rok do Wrocławia przyjeżdża coraz więcej tenisistów z całego świata, którzy udowadniają nam, jak wiele można osiągnąć dzięki woli walki i sportowej determinacji.

Arena zmagań to Centrum Tenisowe Redeco. Mecze były rozgrywane w hali sportowej na trzech kortach twardych oraz na czterech ceglastych kortach odkrytych. W sumie 60 zawodników ze wszystkich kategorii spędziło na nich ponad 400 godzin. – Skala wydarzenia jest duża, ale mamy już doświadczenie w organizowaniu turnieju – podkreśla Jacek Wierdak. – Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby zawodnicy mogli się skupić tylko na grze. Z roku na rok turniej otrzymuje coraz wyższe noty za profesjonalizm od Międzynarodowej Organizacji Tenisowej ITF. Ten turniej to po pierwsze świetna rywalizacja sportowa w-skersów. Cieszymy się, jako miasto Wrocław z takiej organizacji i partycypacji w niej. Nie przez przypadek Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogenereacja S.A. i Stowarzyszenia Aktywni Wrocław otrzymali prestiżowe Certyfikaty „Wrocław bez barier.

Turniej Wrocław CUP ma swoich znakomitych ambasadorów. – Sport osób z niepełnosprawnościami jest mi bardzo bliski. Kiedy tylko mogę angażuję się w jego promocje. Do Wrocławia zjechała światowa czołówka w tenisie na wózkach. Serdecznie zachęcałam wszystkich do odwiedzenia Centrum Tenisowego Redeco i kibicowania w-skersom – opowiadała Renata Mauer – Różańska, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie, radna miejska i Ambasadorka Turnieju „Wrocław CUP”. Swoje poparcie deklaruje też drugi sportowiec. – Z radością drugi rok z rzędu wspierałem rywalizację uczestników Międzynarodowego Turnieju Tenisa na Wózkach „Wrocław CUP”. Sport, który uprawiają w-skersi też wymaga trudów, poświęceń i treningów. Swoim zaangażowaniem pokazujemy, że to ważne wydarzenie sportowe w skali Europy – konkludował Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski w wioślarstwie, radny miejski i Ambasador „Wrocław CUP”.
DZIEN2_5 (1)

Zawody komentował wrocławski spiker i dziennikarz red. Andrzej Gliniak. Od lat organizację turnieju wspiera cały zespół sponsorów, logistyka stanowi nie lada wyzwanie, ale to nie powód na „nie”. Mam zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu od lat. Patrzę na działania Jacka Wierdaka, Darka Sycza, Rysia Kwietnia i – na niebo – do Grzegorza Offmana z Aktywnych Wrocław. Imieniem tego ostatniego nazwany jest turniej integracyjny, w którym od lat grają Piotr Mazur, Henryk Zajas, a w tym roku Jacek Sutryk i Paweł Kościołek. Ostatni dżentelmeni tworzyli pary z naszymi reprezentantami wśród w-skersów na RIO: Tadeuszem Kruszelnickim i Kamilem Fabisiakiem. Wynik rozstrzygnął dopiero tie-break. Każdy z zawodników ma swoje prywatne życie, jednak do Wrocławia wracają także jako turyści, a na co dzień poświęcają się swojej sportowej pasji. Nie jest łatwo znaleźć wolne miejsce w kalendarzu zacnych gości tenisowego Wrocław CUP. Ale nie odmawiają. Wiecie dlaczego? Bo nam wszystkim się chce. Nie narzekać, frustrująco krzyczeć, ale działać. Taki „Wrocław bez barier” w praktyce! Razem – można więcej!

Fot. http://www.wroclawcup.com/, http://www.wroclaw.pl/, Andrzej Solnica

 

XIV edycja turnieju tenisa na wózkach Wrocław CUP za nami
4.2 na podstawie 5 głosów

O Autorze

Bartłomiej Skrzyński

Bartłomiej Skrzyński

Rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Dziennikarz, aktywista i społecznik, prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor programów TV, m.in. „W-skersów” (TVP 1), za które otrzymał Grand Prix w konkursie dziennikarskim „Oczy Otwarte”. Wyróżniony przez Rzecznika Praw Obywatelskich nagrodą im. Pawła Włodkowica. Porusza się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. Mimo to skakał na bungee, latał szybowcem i paralotnią. Uwielbia podróże i sport żużlowy, nurkuje.