Media i Promocja Miasto Sport

Wrocławska reprezentacja na Igrzyskach Paraolimpijskich w RIO

1_START Rio

Powiem wprost, bo szczerze mówię zawsze – w trakcie Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie wycierałem łzy. Autorami tych wzruszeń byli Oliwia Jabłońska, wrocławianka zdobywająca srebro i Rafał Wilk, były rzeszowski żużlowiec, który z kraju Szekspira przywiózł dwa złote medale. Wtedy, transmitowano sportowe wydarzenia na cały świat – oprócz Polski, w TVP od lat były powtórki i obrazki z archiwum.

Od 7. września, po raz pierwszy w historii – będą transmisje w telewizji, aż sześcioro reprezentantów będzie miał Star Wrocław. Hymn grany po zwycięstwach na Igrzyskach Paraolimpijskich nie będzie kulawy, ani niepełnosprawny. Do pierwszego miejsca, które wywalczy w-skers albo osoba z inną niepełnosprawnością – potrzeba tego samego trudu, treningu i poświęceń co na Igrzyskach Olimpijskich. Trzymam kciuki za całą reprezentację Polski w Rio de Janeiro, szczególnie za Rafała Wilka, a także za damy i dżentelmenów z Wrocławia i Dolnego Śląska.

3_Rafal_Wilk_B_Skrzynski_po_Londynie_ze zlotem

Podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich RIO 2016 będzie to Paweł Piotrowski, kiedyś – gdy zapraszałem go do mojego autorskiego programu W-skers w TVP 1 – opowiadał mi o marzeniach: występie na święcie sportu. Niech sny się spełniają! Lucyna Kronobys, zajmująca jak Paweł obszar lekkoatletyki, odbierając nagrodę za dobre wyniki sportowe od prezydenta Wrocławia, przekazywała podziękowania za inicjatywę traktu dookoła wrocławskiego Rynku (http://blogi.wroclaw.pl/miejsca/trakt-na-rynku-juz-nas-nie-podzieli/). W-skerka jednocześnie prosiła o pomoc przy podobnej inicjatywie, jaką Lucyna chce podjąć w Jeleniej Górze. Dziękuję za dobre słowo, trzymam kciuki za działania i wyniki w RIO.

2 (4)

Te same nagrody od Prezydenta Wrocławia
Pamiętam wyjątkowe powroty do Wrocławia – „po Londynie”. Damian Janikowski, wielki wrocławski zawodnik z Igrzysk Olimpijskich przywiózł brąz za wyjątkową walkę w zapasach, a Oliwia Jabłońska srebro po dobrym czasie, w jakim przepłynęła 100 metrów stylem motylkowym. Zaproponowałem wtedy Szefowi, żeby uroczystość wręczania przez niego nagród, za sportowe sukcesy, była jedna. Nie jest to oczywistością w każdym samorządzie. Tak się stało. Zresztą w ogóle pisałem kiedyś, że jestem zwolennikiem połączenia obu wydarzeń (pisałem o tym tutaj i tutaj).
Później na jednej z gal, kiedy z Damienam i Babą (Babatunde Aiyegbusi, byłym zawodnikiem Panthers Wrocław) wręczaliśmy nagrody – zapaśnik przyznał, że to było dobre posunięcie. Pamiętam, kiedy na scenę – po podjeździe, jak to we Wrocławiu – wprowadzał mnie kolega, zażartowałem do mikrofonu, że zawsze chciałem wbiec jak Rocky, ale schody były przeszkodą. Dopiero tu, we #Wroclove to zrobiłem. Baba i Damian śmiali się z żartu i dystansu do siebie, a na sali zapadła cisza. Można tak, można tak.

Wracam do Igrzysk Paraolimpijskich. Przed spotkaniem u Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia wymyśliliśmy z kumplem – Piotrem Kosiorem, z Fundacji W-skersi, że możemy zmienić case „efektu Małysza”. Tak regionalnie, pomału, kropla drążyłaby skałę. Zaprosiliśmy więc Oliwię Jabłońską na tournee po dolnośląskich szkołach. Mikrofon, autografy i pełne sale. Każdy chciał sobie zrobić zdjęcie, dotknąć medalu. Iga – mama Oliwii, opowiadała potem o mocniejszym otwarciu córki na świat po tych spotkaniach. Zapraszałem też reprezentantkę naszego kraju i Wrocławia w RIO na moje zajęcia ze studentami w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Żeby mogli zadawać pytania, a później – w praktyce zrozumieć na czym polega sport, taki sam dla osób z niepełnosprawnościami. Na przykład biorąc udział w treningu tenisa w-skersów, siadając na wózku.

4_BSkrzynski_RWilk_RMikołajczyk
Oliwii w pływaniu współtowarzyszyć będzie Kamil Rzetelski. W kajakarstwie o medale powalczy kolejny zawodnik ze Startu Wrocław Jakub Tokarz. Niedawno będący świadkiem wyjątkowego koncertu na placu Wolności. W podnoszeniu ciężarów wrocławskim reprezentantem będzie Mariusz Tomczyk. Nie zapominajmy przy tym o Małgorzacie Hałas-Koralewskiej z Hałas Team Strzelin, która swoimi wynikami powinna zawstydzić niejednego mężczyznę.
A propos w-skersów – w Rio, wyjątkowym dla mnie reprezentantem będzie Rafał Wilk z ZKS Stal Rzeszów. Gość z Podkarpacia, z dużym dystansem do siebie i życia. Wolf, o którym napisałem rzekę słów. Najpierw był żużlowcem, po upadku transplanetarną drogą zaniósł do nieba dwa złota dla taty. Startując na handbike’u (rowerze napędzanym ręcznie). Z Wrocławia drogą za nim podąża Rafał Mikołajczyk – już z sukcesami, ale jeszcze nie na Igrzyska. Rafi i Rafi – duet wyjątkowy!
Wystrzałową formę na rywalizację strzelecką naszykował Filip Rodzik ze „Skorpiona” Polkowice, a szermierce w-skersów zmierzy się Jacek Gaworski z Klubu Szermierczego Wrocławianie. Honoru ziemi dolnośląskiej w tenisie na wózkach będzie z kolei bronił niezmordowany Tadeusz Kruszelnicki, niedawno rywalizujący w XIV Wrocław CUP, pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia (tutaj więcej ).

Wrocławska tablica sir Ludwiga Guttmana

Już w trzecim dniu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio wyślemy support z Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska ma bowiem wyjątkowy związek ze świętem sportu. Sir Ludwig Guttmann, inicjator Igrzysk Paraolimpijskich.

5_Zaproszenie_Ludwig Guttmann

Historia jego zawodowego życia prowadziła przez Hamburg i Wrocław, aż po Wielką Brytanię. Tam właśnie, lekarz wywodzący się z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej, zainicjował Igrzyska Paraolimpijskie. My, 9. września ku jego czci, odsłonimy tablicę pamiątkową przy Dolnośląskim Szpitalu Klinicznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratrunkowej.

Zrobimy to wspólnie, wysyłając pocztówkę do RIO – JESTEŚMY Z WAMI!

Ps. Zawodnicy, których w tekście nie oznaczam klubowymi barwami, są jak wspomniałem na początku reprezentantami Startu Wrocław.

Fot. Start Wrocław, archiwum Oliwii Jabłońskiej, Piotr Kosior, Zbigniew Skrzyński i Biuro Poselskie Sławomira Piechoty

Wrocławska reprezentacja na Igrzyskach Paraolimpijskich w RIO
4.67 na podstawie 6 głosów

O Autorze

Bartłomiej Skrzyński

Bartłomiej Skrzyński

Rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Dziennikarz, aktywista i społecznik, prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor programów TV, m.in. „W-skersów” (TVP 1), za które otrzymał Grand Prix w konkursie dziennikarskim „Oczy Otwarte”. Wyróżniony przez Rzecznika Praw Obywatelskich nagrodą im. Pawła Włodkowica. Porusza się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. Mimo to skakał na bungee, latał szybowcem i paralotnią. Uwielbia podróże i sport żużlowy, nurkuje.