Media i Promocja Miasto Przedsiębiorczość Rozwój

Wrocław – coraz bardziej “smart”

Startup-Pitch_banner
Maciej Bluj

Kilka miesięcy temu zwróciłem Państwa uwagę na to, że zarządzając miastem, coraz częściej korzystamy z inteligentnych rozwiązań. Wrocław z każdym miesiącem staje się bardziej „smart”, w rezultacie czego komunikujemy się efektywniej, poruszamy się szybciej, jesteśmy bardziej wrażliwi na kwestie środowiskowe, wzrasta nasza jakość życia. Co ważne, coraz większą rolę mogą w tym procesie odgrywać sami wrocławianie.
Z myślą o tym, 20 listopada organizujemy w kawiarni Barbara Startup Pitch – konkurs na najbardziej funkcjonalne dla miasta Startupy. Spośród napływających do nas zgłoszeń wybierzemy pięć innowacyjnych projektów, których autorzy będą mogli zaprezentować się przed wrocławskimi urzędnikami i prywatnymi inwestorami.
Tym razem nie chodzi nam jednak tylko o innowacyjność, duże ryzyko i ułatwienie młodym ludziom „wejścia na rynek”. Chcemy, żeby prezentowane pomysły były bezpośrednie związane z życiem we Wrocławiu.

Na jakie pomysły jest w tej chwili zapotrzebowanie?

Pierwszy obszar to sfera aplikacyjna. Osobiście liczę na przykład na to, że w najbliższym czasie pojawi się kompleksowa aplikacja, która pomoże wrocławianom w sposób najbardziej efektywny poruszać się po mieście. Taka, która połączy funkcjonujące już rozwiązania np. lokalizacji pojazdu, planowania podróży środkami komunikacji miejskiej i doda parę nowych użytecznych funkcji.
W czasach, gdy nasza praca i styl życia wymagają coraz częściej łączenia różnych form przemieszczania się, nie wystarczy nam już tylko wskazanie tramwaju czy autobusu, którym powinniśmy pokonać odległość między konkretnymi przystankami. Potrzebujemy wskazówek uwzględniających: możliwości przemieszczania się pieszo, nowe ścieżki rowerowe, Wrocławski Rower Miejski, czy powstające we Wrocławiu parkingi Park&Ride oraz uruchomione lada moment auta w carsharingu. Coraz bardziej na pierwszy plan wysuwa się również optymalizacja kosztów podróży oraz doboru środka transportu, który ma wpływ na czas podróży. I nie mówimy tu tylko o lokalnych przemieszczeniach wewnątrz miasta.
W drugiej kolejności szukamy rozwiązań opartych na urządzeniach. We Wrocławiu rozpoczęła się już wymiana kilkuset tysięcy liczników energii elektrycznej, które – oprócz klasycznego zastosowania – pozwolą nam też na bieżąco kontrolować zużycie energii, a w przypadku braku prądu będą same wysyłały dostawcy komunikat i poinformują go o awarii. Projekt ten realizuje Tauron Dystrybucja.
Podobne rozwiązania można zastosować w wielu innych obszarach życia miejskiego. Co jakiś czas słyszymy o awariach wodno-kanalizacyjnych – spowodowanych często zbyt dużym ciśnieniem wody w rurach. Czekamy na przykład na efektywne rozwiązanie, które byłoby w stanie redukować je w określonych obszarach, ograniczając koszty likwidowania tego typu defektów.
20 listopada o 11.30 zapraszam do kawiarni Barbara.

Wrocław – coraz bardziej “smart”
4.63 na podstawie 16 głosów

O Autorze

Maciej Bluj

Maciej Bluj

Z magistratem związany od 1996 roku. W latach 2003–2007, jako Skarbnik Wrocławia, zrestrukturyzował zadłużenie Miasta, obniżając równocześnie wskaźniki zadłużenia do poziomu 32 proc. Jako wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialny jest za inwestycje i pozyskiwanie finansowania zewnętrznego. W ramach programów europejskich pozyskał 1,85 mld zł.