Kultura Media i Promocja

Weekendem Otwarcia rozpoczęliśmy rok Europejskiej Stolicy Kultury.

KUL_4336

Wrocławska, polska i zagraniczna publiczność udowodniła podczas Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, że jest szczerze zainteresowana wydarzeniami artystycznymi z najwyższej półki – świadczą o tym wernisażowe tłumy oraz kilkusetmetrowa kolejka na wystawę Eduardo Chillidy „Brzmienia” pierwszego dnia WO ESK Wrocław 2016 (piątek, 15 stycznia), a także fakt, że bilety na „Muzeum Marzeń”, kolejne wydarzenie w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, realizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz wiedeńskie stowarzyszenie „wenn est sowite ist”, którego pierwszą odsłonę mogliśmy zobaczyć w sobotę 16 stycznia, zostały na pniu wyprzedane aż do połowy roku 2016. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także i cieszą wydarzenia w ramach Think Thank lab Triennale, a więc nowej formuły Międzynarodowego Triennale Rysunku – wystawy rozsiane m.in. w Muzeum Architektury, Muzeum Narodowym, Ossolineum, Mieszkaniu Gepperta, Galerii Arttrakt czy Barbarze, w których udział biorą artyści z siedmiu krajów, w tym przede wszystkim twórcy japońscy, zaproszeni do Wrocławia w ramach współpracy ESK Wrocław 2016 z japońską organizacją EU-Japan Fest.

Gala otwarcia ESK Wrocław 2016, która odbyła się w Narodowym Forum Muzyki w niedzielę 17 stycznia pokazała, jak bez zbędnej pompy, ale za to z dużą klasą mogą manifestować się takie wydarzenia jak Europejska Stolica Kultury. Sądzę, że wszystkim uczestnikom tego wydarzenia na długi czas zostanie w pamięci ich (nasz) udział w ogromnej orkiestrze (1400 osób zasiadających na miejscach dla publiczności), która odegrała przygotowaną specjalnie na tę okazję kompozycję Pawła Romańczuka, używając instrumentów zmontowanych własnoręcznie z codziennych, niczym nie wyróżniających się przedmiotów. Mistrzowska dyrygentura Agnieszki Franków-Żelazny stała się hitem tego dnia oraz z pewnością całego WO ESK 2016 i pozostanie na ustach wrocławian i gości z pewnością jeszcze bardzo długo.

Pięknym dopełnieniem Weekendu Otwarcia była poetycka opowieść, której kulminacja miała miejsce wieczorem 17 stycznia w Rynku. Wydarzenie to, wbrew mroźnej aurze, przeniosło obchody Weekendu Otwarcia ESK we Wrocławiu w bardziej ludyczną sferę – sferę otwartego, ulicznego święta.

Weekendem Otwarcia rozpoczęliśmy rok Europejskiej Stolicy Kultury.
4 na podstawie 12 głosów

O Autorze

Michał Bieniek

Michał Bieniek

Michał Bieniek jest prezesem Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent, twórcą i kuratorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL, kuratorem międzynarodowego festiwalu „Sztuka po przejściach”, cyklu interwencji w przestrzeni publicznej Wrocławia „Pomiędzy wyspami”, a także pomysłodawcą, koordynatorem i opiekunem wrocławskiej galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta.