Kultura Media i Promocja

Teatr Arka i ESK

IMG_7288

Statek Szaleńców i Europejska Stolica Kultury.

Szanowni Państwo z radością  pragniemy poinformować, że Integracyjny Teatr Arka zaprezentuje 5 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w swojej siedzibie we Wrocławiu ul. Mennicza 3 (  wejście od ul. Świdnickiej 28 , Scena Kameralna Teatru Polskiego )w ramach ESK 2016  przedstawienie teatralne” Statek Szaleńców”- Wstęp Wolny.

Wydarzenie to będzie znakomitą okazją do oficjalnego przedstawienia sytuacji Integracyjnego Teatru Arka z Wrocławia.

Ponadto opowiemy o nowo powstałej Fundacji Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych- Jesteś My, która przejęła opiekę nad Teatrem, o  Fundatorach( niepełnosprawnym i pełnosprawnym)o Radzie Fundacji i Zarządzie  oraz  Dyrektorze Artystycznym Teatru Arka.

Przedstawienie Statek Szaleńców jest w całości finansowane przez ESK toteż zapraszamy Państwa   nieodpłatnie.

Rok 2015 był dla nas bardzo trudnym rokiem  ale nasi przyjaciele ,którzy nam bardzo pomagają , nie pozwolili na to aby teatr przepadł. Dźwigamy się dzięki pasji i wierze naszych pracowników, naszych aktorów niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Chcielibyśmy wszystkim dobrym ludziom, którzy uwierzyli w sens istnienia zawodowego teatru integracyjnego, podziękować. Chcielibyśmy   podziękować władzom Miasta Wrocławia ,  za otwarcie się na nas i na to  aby Integracyjny Teatr Arka nadal promował Wrocław jako Miasto Bez Barier. Chcemy podziękować wreszcie Wam Drodzy Wrocławianie ,że nie pozwoliliście nam zniknąć z mapy Wrocławia i tak licznie przychodziliście i przychodzicie do Teatru Arka.  Dziękujemy za wsparcie  Prosimy Was przyjdźcie do Arki i razem z nami otwórzcie nowy   rozdział w historii Wrocławskiego Integracyjnego Teatru Arka .  Zapraszamy bardzo serdecznie.

trailer spektaklu link:

https://www.youtube.com/watch?v=CcAvv71Tlek

Renata Jasińska i Joanna Gierdal o Statek Szaleńców link:

https://www.youtube.com/watch?v=uy4rHXS-st0

 

FOT: A. NOWAK

.

 

 

Teatr Arka i ESK
4.67 na podstawie 6 głosów

O Autorze

Renata Jasińska

Renata Jasińska

Renata Jasińska-Nowak (ur. 17 marca 1953 w Zielonej Górze) – aktorka i reżyserka teatralna, dyrektor Teatru Arka we Wrocławiu.

Absolwentka Krakowskiej PWST, dyplom uzyskała 1978 roku.

W czasie studiów pierwsze kroki jako aktorka stawiała na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, w sezonie 1972/73 na scenie lalkowej. Grała tam w kilku sztukach między innymi: Jaś Czy Małgosia? , Jak To Cała Zgraja Wilków Chciała Porwać Mikołaja.

Od 1978 do 1981 roku była aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek we Wrocławiu, a w latach 1981-1987 aktorką Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Od 1980 członkini Solidarności, wiceprzewodnicząca Komitetu Zakładowego we Wrocławskim Teatrze Lalek, współpracowniczka środowiska Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. W latach 1983-1989 była współpracowniczką Komitetu Kultury Niezależnej we Wrocławiu oraz wrocławskiego niezależnego teatru Nie Samym Teatrem. W 1983 współzałożycielka, do 1988 aktorka, scenarzystka i współreżyser Niezależnego Teatru "Scena Czterdzieści i Cztery". W 1987 roku, pod naciskiem SB, dyrekcja Teatru im. C.K. Norwida nie przedłużyła z nią umowy o pracę. W latach 1987-1993 aktorka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego. W 1989 współzałożycielka (ze Zbigniewem Górskim i Andrzejem Nowakiem) reaktywowanej Solidarności we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród:
Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Zagrzebiu (1978),
Nagroda na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu,
Nagroda Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu,
Laureatka Nagrody Miasta Wrocławia (1980r.)

Nagroda Polcul Foundation za działalność artystyczną NTSCiC (1986 r.)
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie teatru (2004 r.)

Złota Odznaka Honorowa – Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013 r.)

Laureatka konkursu Akcja Akacja, Akcja Dąb "Niezwykły Dolnoślązak" (2013 r.)

W czasie pracy artystycznej w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze zapisała się znaczącą rolą Klary w „Zemście” A. Fredry. W tym okresie aktorka prowadziła niezależny teatr, którego osiągnięcia zauważone zostały przez polonię australijską, która przyznała jej nagrodę Pol-Cult. W niezależnej kulturze realizowała przedstawienia funkcjonujące poza cenzurą: KSIĘGI NARODU I PRZELGRZYMSTWA POLSKIEGO A. Mickiewicza, TESTAMENT KSIĘDZA POPIEŁUSZKI. Spektakle te, grane między innymi w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu, zostały wysoko ocenione przez krytykę i widzów. Recenzje z tych wyjątkowych przedstawień ukazały się w piśmie „Obecność” oraz w słynnej „Kulturze Paryskiej”.13 VI 1987 uczestniczka spotkania niezależnych środowisk twórczych z Janem Pawłem II w kościele św. Krzyża w Warszawie. Wielokrotnie przesłuchiwana, zatrzymywana oraz pozbawiana ról w jeleniogórskim teatrze. W VIII 1987, pod naciskiem SB, dyrekcja Teatru im. C.K. Norwida nie przedłużyła z nią umowy o pracę.
W latach 1984–1987 współtworzyła – wspólnie z Iwoną Stankiewicz aktorką oraz aktorem Andrzejem Nowakiem – niezależny teatr Scena 44, którego spektakle prezentowane były w kościołach na terenie całej Polski. Ze względu na działalność polityczną została zatrzymana przez Służbę Bezpieczeństwa, a następnie usunięta z jeleniogórskiego teatru.

W owych czasach Scena 44 była była prężnie działającym niezależnym teatrem podziemnym, nie tylko w Jeleniej Górze, lecz także na scenach wielu kościołów w kraju. Obok Renaty Jasińskiej w teatrze występowali: Iwona Stankiewicz , Andrzej Nowak, Ryszard Węgrzyn (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), Bogdan Michalewski (Teatr na Bruku). Za stronę organizacyjną odpowiedzialna była jeleniogórska Solidarność, w osobach: Andrzeja Piesiaka, Roman Niegosza, Władysław Niegosza oraz Edwarda Wryszcza.

Związki artystyczne z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu zaowocowały kilkoma liczącymi się rolami. Zagrała m. in. Dunię w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego.

Od 1992 roku, jako jeden ze współzałożycieli, nieprzerwanie związana z Teatrem Arka we Wrocławiu. Prowadzi teatr samodzielnie, z powodzeniem łącząc rolę aktorki, autorki scenariuszy, reżyserki i dyrektorki teatru. Będąc jego spiritus movens odważnie i z rosnącym powodzeniem rozszerza zakres działalności artystycznej, skupiając wokół siebie ludzi wrażliwych, zdolnych i otwartych na twórcze eksperymentowanie w teatrze. Sama wybiera do pracy adeptów, mając i w tej kwestii szczególne wyczucie.

Od 2011 członek Rady Kultury Dolnego Śląska.
W 2006 roku zagrała w filmie Filipa Bajona "Fundacja" matke chłopca niepełnosprawnego.

Do 16 II 1988 rozpracowywana przez Wydz. III WUSW w Jeleniej Górze w ramach SOS kryptonim Renia.