Media i Promocja

Responsywna strona internetowa – co to jest i czemu to takie ważne?

photo-1432741826919-baadebff52aa
Autor: StronyWeb

Responsywna strona internetowa – to serwis www który automatycznie przystosowuję się do urządzenia którym się go przegląda. Responsywność strony internetowej generuję się na podstawie odpowiednio przygotowanej stylistyki strony internetowej która pozwala na bazie szerokości ekranu dostosować odpowiedni widok elementów by mieściły się prawidłowo na każdym urządzeniu od telewizora po drobny smartphone. Jako przykład możemy podać tę stronę na której właśnie tworzę swój pierwszy wpis, blogi.wroclaw.pl to przykład responsywnej strony internetowej. Aby zrozumieć jak to działa, wystarczy powoli zmniejszać szerokość przeglądarki by zauważyć jakie zachodzą różnice.

Strony internetowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Firmy chętniej inwestują w promocję w internecie widząc wielkie możliwości płynące z sieci. Jednak nie każdy przedsiębiorca zna się na stronach, co często powoduję źle zaplanowane wizytówki firmy. Jedną z kluczowych opcji na którą należy zwrócić uwagę w 2016 roku jest responsywność strony internetowej. Na podstawie badań TNS Polska wynika, że ponad 50% Polaków posiada smartphone. Co za tym idzie, blisko 16.000.000 użytkowników może potencjalnie skorzystać z usług proponowanych przez firmy za pomocą telefonu. Z tego właśnie powodu RWD (responsive web design) staję się funkcją nie do ominięcia przy tworzeniu nowoczesnej strony internetowej.

Zalety responsywnej strony internetowej

  1. Wzrost potencjalnych użytkowników którzy mogą skorzystać z oferty
    Jeżeli ponad 50% użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, kierując w ich kierunku ofertę którą mogą sprawnie przejrzeć za pośrednictwem ich telefonu może pozwolić uzyskać większą konwersje w marketingu w internecie.
  2. Brak potrzeby tworzenia podwójnego serwisu.
    Zanim wprowadzono stylistyczne określanie szerokości bloków budowano po prostu dodatkową wersję strony pod urządzenia mobilne na które użytkownik był przekierowywany. Zazwyczaj spotykaliśmy się z adresami typu m.domena.pl lub mobile.domena.pl
  3. Szybkość implementacji względem tradycyjnej metody mobilnej

Wady responsywnej strony internetowej (zauważalne przy gorszym wykonaniu)

  1. Względem tradycyjnej metody mobilnej, a więc tworzeniu dedykowanej oddzielnej strony na subdomenie typu m.domena.pl, responsywna strona internetowa generowana na bazie stylistyki będzie ważyła podobną wagę do zwykłej wersji deskoptowej. Co za tym idzie, jeżeli będzie źle zoptymalizowana może długo się ładować użytkownikom.

Podsumowując responsywna strona internetowa to bardzo ważna funkcja przy zakładaniu nowoczesnej strony internetowej.  Pozwala nam w szybszy sposób niż dotychczas uzyskać różne wersje kompatybilności dostosowane do wielu urządzeń od kina domowego po najmniejszy smartphone rozszerzając w ten sposób zasięg naszej oferty. Należy jednak przy wyborze wykonawcy dopytać się o ilość wersji które zostaną przygotowane (minimum 2, smartphone + tablet) oraz czy będzie odpowiednio zoptymalizowana (w szczególności projektant powinien optymalizować zdjęcia oraz dodatkowe skrypty).

Zapraszam serdecznie na inny mój blog który będę niebawem uzupełniał. Blog będzie dedykowany tematyce stron dostosowanych do urządzeń mobilnych – responsywne strony internetowe

Responsywna strona internetowa – co to jest i czemu to takie ważne?
1 na podstawie 2 głosów

O Autorze

StronyWeb

Informatyk z 6 letnim doświadczeniem w pracy dla wielu agencji interaktywnych w Polsce.