Edukacja Kultura Media i Promocja Miejsca

Pierwsza rocznica WroAccessible, 365 dni działań dla przestrzeni bez barier

wroaccessible-rocznica-1

Przełom roku to czas podsumowań, dodatkowo zbiegło się to w czasie z pierwszą rocznicą powstania WroAccessible. Równo rok temu z Jaromirem Koppem powołali do życia nasz nietradycyjny projekt, akcję na rzecz szeroko pojętej dostępności. Akcję inspirującą innych do czynienia rzeczy pięknych i dobrych z myślą o przekroczeniu barier… złych barier.

Kilka słów o tym, co się wydarzyło w 2016 roku.

W europejskiej kampanii #WroAccessible16 „Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016” zrobiliśmy ponad 10 tysięcy zdjęć, 20 sesji dokumentujących piękny, europejski Wrocław i ludzi „bez barier”. Raport – album będący podsumowaniem tej części naszej pracy został udostępniony na stronie.

Przekonaliśmy redakcję Mój Mac Magazynu do naszej idei, co przyniosło efekty w postaci wydania numeru „Apple bez barier”, którego tematem przewodnim była technologia ułatwiająca życie mniej sprawnym. Dzięki wsparciu Fundacji Orange i Audioteki numer został wydany również w wersji audio.

Nagraliśmy „ponad podziałami” wspólny podcast „Pear 2 Pear” oraz „MyApple Dailiy” w „Barbarze”.

O kulisach wydania „Apple bez barier” opowiadaliśmy w Tyflo Radiu i Mac Podcaście.

Jednym z najważniejszych efektów naszych działań było partnerstwo z Fundacją Grupy PKP i prowadzenie zajęć rządowego programu Fundacji Grupy PKP „Nowoczesny Senior — Nauka i Integracja” w ramach ASOS 2014-2020.

Współorganizowaliśmy spotkanie z Panem profesorem Janem Miodkiem.

Przeprowadziliśmy ponad 450 godzin zajęć, wprowadzając ponad 140 seniorów w świat nowych technologii. W ramach kursów powstało wiele znakomitych autorskich przedsięwzięć realizowanych przez uczestników, które będziemy dalej wspierać.

Wygłosiliśmy prelekcję na Dolnośląskim Forum Integracyjnym, opowiadając o tym, jak w pozytywnej formie przekazywać wiedzę o nowych technologiach w służbie mniej sprawnym.

W pełnym składzie: Łukasz Banaszak, Jaromir Kopp, Jan Witowski i Lucyna Pawlak wzięliśmy czynny udział w Targach Big Game EXPO 2016, gdzie wystąpiliśmy z prezentacją „10 barier, czyli dostępność w 10 kadrach”.

Dziękujemy naszym partnerom, wydawcom i instytucjom za rok wspólnych działań. Szczególne podziękowania kierujemy dla naszych Nowoczesnych Seniorów, Pana profesora Jana Miodka, Przemysława Maryczyńskiego, redaktora naczelnego Mój Mac Magazyn, prof. Mirosława Patalona, Krzysztofa Grabowskiego — edukatora Apple z Cortlandu, Fundacji Grupy PKP, oficjalnych blogów „Łączy Nas Wrocław”, Agaty Roczniak, Lucyny Kornobys, Krystyny Zajko-Minkiewicz, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Bartłomieja Skrzyńskiego, Posła na Sejm RP Sławomira Piechoty, Adamowi Rajczybie i innym, którzy wspierali nas w przekazywaniu wiedzy o dostępnej technologii „przekraczającej bariery”.

Działamy dalej w kierunku dostępnej technologii!

 

wroaccessible-rocznica-2

wroaccessible-rocznica-3

wroaccessible-rocznica-4

wroaccessible-rocznica-5

wroaccessible-rocznica-6

fullsizeoutput_b2f

Oceń ten artykuł

O Autorze

Łukasz Banaszak

Łukasz Banaszak

Z wykształcenia andragog, doktorant w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Jeden z sześciu ekspertów biorących udział w pracach European Disability Forum z ramienia PFON. W praktyce edukacyjnej zajmuje się problematyką edukacji permanentnej i rehabilitacji leczniczej osób z niepełnosprawnością. Do jego zainteresowań badawczych należą: andragogika specjalna, wykluczenie cyfrowe, zastosowanie IT w przekraczaniu barier. Pasjonat nowoczesnych technologii. Uwielbia podróże i kuchnię koreańską. Od wielu lat pracuje w trzecim sektorze na rzecz poprawy jakości i wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnością.