Media i Promocja Miasto Rozwój

Nowy rozdział w historii osobowickich pól irygacyjnych

pola irygacyjne

Mamy w naszym mieście miejsca unikalne. Z jednej strony mają duży wpływ codzienne życie wrocławian, z drugiej stanowią wyzwanie.

Jednym z takich obszarów są pola irygacyjne na Osobowicach. W ostatnich latach na polach dokonały się poważne zmiany.
Pierwszą było otwarcie nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Janówku. Dzięki oczyszczalni radykalnie zmniejszyliśmy ilość ścieków wylewanych na pola. Maksymalną ilość – 200 tys. metrów sześciennych na dobę – przyjmowały w latach 80. XX w. Po rozbudowie oczyszczalni na pola irygacyjne trafiało około 30 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę. Mimo zmniejszenia ilości ścieków mieszkańcy okolicznych osiedli uskarżali się na uciążliwy zapach.
Krótko mówiąc, wciąż śmierdziało. A z nawadnianiem pól nie można było po prostu skończyć z dnia na dzień.
Przez ponad 100 lat na polach wytworzył się wyjątkowy ekosystem. To jedno z największych siedlisk ptaków w okolicach Wrocławia. Część z nich jest objęta ochroną w ramach programu Natura 2000. Pola muszą być nawadniane, w przeciwnym razie zamieniłyby się w step, a koszty rekultywacji raz wysuszonego terenu byłyby bardzo wysokie. Musieliśmy tego uniknąć. Trzeba było zachować równowagę między słusznymi oczekiwaniami mieszkańców a zachowaniem cennego środowiska pól.
Braliśmy pod uwagę kilka rozwiązań. Optymalne okazało się użycie wody z okolicznych rzek – Trzciany i Mokrzycy. Pod koniec 2015 roku wygasa pozwolenie wodno-prawne na odprowadzanie ścieków. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy występowali o nowe ani nie przedłużymy obecnego. Krótko mówiąc, zniknie uciążliwy zapach, który nękał mieszkańców pobliskich osiedli.
Osobowickie pola irygacyjne mają już ponad 100 lat. Teraz otwieramy nowy rozdział w ich historii. Zachowamy unikalny ekosystem, a mieszkańcy okolicznych osiedli odetchną pełną piersią.

Nowy rozdział w historii osobowickich pól irygacyjnych
4.57 na podstawie 28 głosów

O Autorze

Wojciech Adamski

Wojciech Adamski

Wojciech Adamski - 57 lat, żona Jolanta, dwie córki – Ania 23 lata, Ala 20.
Z wrocławskim samorządem związany od 1990 roku, od października 2005 Wiceprezydent Wrocławia.
Hobby – dobra książka, pływanie, narty.