Media i Promocja

Krasnoludki – najmniejsi mieszkańcy Wrocławia

krasnale

Można je lubić lub za nimi nie przepadać, ale nie da się przejść koło nich obojętnie. Jednym pomagają, innym płatają nieszkodliwe figle – mają charakter. Nie są nijakie i zapadają w pamięć – tak jak nasze miasto. Dlatego tak dobrze się u nas czują i dlatego my cieszymy się, że możemy je gościć.

Pojawiły się nieoczekiwanie w 2004 roku – grupa archeologów została poinformowana, że podczas prac remontowych koło Domku Miedziorytnika natrafiono na ślady miniaturowej osady. Znaleziska oraz prace inspirowane obecnością krasnali w naszym mieście zaprezentowano podczas wystawy w Kolegium Europy Wschodniej. Później na cześć najmniejszych obywateli powstała seria pomników.
festiwal_nazwa
W najśmielszych marzeniach nie przypuszczaliśmy, że kilka figurek ustawionych w mieście wywoła takie poruszenie. Projekt, który zapoczątkowało Biuro Promocji Miasta dziś nie wymaga już żadnych nakładów, a ciągle trwa i się rozwija. We Wrocławiu stoi ponad 300 krasnoludków – pierwsze były Syzyfki na ul Świdnickiej, najnowsze to liczna Narodowa Orkiestra Krasnali obok Narodowego Forum Muzyki. Miasto postawiło pierwszych 30, potem instytucje, firmy zaczęły pytać o możliwość postawienia figurki na własny koszt. Wszyscy chcieli mieć swojego krasnoludka! Kiedy krasnale zaczęły być coraz bardziej popularne, powstała strona internetowa www.krasnale.pl z wyszukiwarką skrzatów, mapka, potem zorganizowaliśmy wycieczki tropem wrocławskich krasnali. Wrocławski Festiwal Krasnoludków, który odbywa się co rok we wrześniu w Ogrodzie Staromiejskim to nasze najmłodsze dziecko.

SONY DSC

SONY DSC

I nagle za nami szósta edycja festiwalu. Było wesoło, kolorowo i pozytywnie. Pojawiły się głosy, że Ogród Staromiejski już nie wystarcza. Cieszy mnie to, bo zaczynaliśmy od kameralnej imprezy plenerowej, która urosła w siłę. W tym roku festiwal nie tylko bawił, ale również uczył – jak się zdrowo odżywiać. Pula miejsc w konkursie na dekorację chatki wyczerpała się w chwilę po ogłoszeniu naboru chętnych na stronie, a na warsztaty były podwójne listy rezerwowych. Program jest coraz bogatszy, a festiwal coraz bardziej znany – jak widać to ważne święto dla wrocławian.

Krasnale to świetna wizytówka Wrocławia. Dzieci je kochają, turyści namiętnie fotografują, a my – wrocławianie – powinniśmy być z nich dumni, bo wywołują uśmiech na twarzy i przywołują najmilsze wspomnienia z naszego miasta.

Krasnoludki – najmniejsi mieszkańcy Wrocławia
4.4 na podstawie 10 głosów

O Autorze

Dorota Ostrowska

Dorota Ostrowska

Dorota Ostrowska - Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W Urzędzie Miejskim pracuje od 1995 roku, wicedyrektor Biura Promocji Miasta.