Kultura Media i Promocja Miasto

Bądźmy częścią Europejskiej Stolicy Kultury!

esk-2016-proby-przebudzenie (2)

W najbliższy weekend we Wrocławiu zainaugurujemy rok Europejskiej Stolicy Kultury. Stolica Dolnego Śląska staje się centrum kultury dla całej Europy. Bądźmy częścią tego wielkiego widowiska w czasie Weekendu Otwarcia ESK 2016, które rozpoczyna się już dzisiaj i potrwa do niedzieli.

Świadomość tej daty we Wrocławiu mamy od dawna, ale im bliżej tym większa ekscytacja, radość i nadzieja, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i wydarzenie przygotowywane przez kilka lata uda się koncertowo.

Głównym wydarzeniem ceremonii otwarcia jest „Przebudzenie” – jeden z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w dziejach miasta. To opowieść snuta przez cztery duchy – Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi. Wrocławianie i Dolnoślązacy będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o Wrocławiu i jego mieszkańcach.

Spotkanie wrocławian, zaproszonych gości i krajan z całego regionu Dolnego Śląska, Polski i Świata w tak wyjątkowych okolicznościach, to szansa na integrację, na wspólne przeżywanie naszej historii. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wielkie znaczenie ma kultura w życiu każdego człowieka, jaką jest znakomitą okazją do kreatywności, wyzwolenia twórczej aktywności obywatelskiej i społecznej.

fot. N. Kawalec

fot. N. Kawalec

Jesteśmy dumni z dokonań Wrocławia w ciągu minionych dwudziestu lat, z jego coraz mocniejszej pozycji na przemysłowej i kulturalnej mapie Polski. Liczymy na wzrost udziału mieszkańców w kulturze i poprzez nią chcemy zwiększać kapitał zaufania społecznego. Tak budujemy Wrocław.

W przygotowania obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu, z wielkim zaangażowaniem włączyli się uczniowie naszych szkół. To Młodzi Obywatele Kultury. Efekty pracy pasjonatów, ich pomysły wzbogaciły ofertę kulturalną związaną z głównymi obchodami, dlatego są powodem do dumy i wielkiej satysfakcji. To co cieszy najbardziej to fakt licznego uczestnictwa dzieci i młodzieży, którzy mogli przede wszystkim wziąć aktywny udział w tworzeniu sztuki na każdym interesującym ich poziomie.

Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców Wrocławia, Dolnego Śląska, a zwłaszcza pracowników szkół i przedszkoli, dzieci i młodzież szkolną wraz z rodzicami do udziału w ceremonii otwarcia. Również gorąco namawiam Państwa do uczestnictwa w innych wydarzeniach związanych z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które w bieżącym roku odbywać się będą w naszym Mieście. Wrocław już od wielu lat nazywany jest Miastem Spotkań. Spotkajmy się zatem we Wrocławiu przy okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Szczegółowe informacje dotyczące programu obchodów znajdą Państwo TUTAJ.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach.

Bądźmy częścią Europejskiej Stolicy Kultury!
4.73 na podstawie 45 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.