Edukacja Kultura Miejsca

Wokół Pana Tadeusza

_IGP4433

23 kwietnia Wrocław stał się Światową Stolicą Książki UNESCO i będzie nią dokładnie rok.

Zarówno ubiegły jak i nadchodzący weekend upłyną pod znakiem tej szczególnej inauguracji, bowiem zaplanowano sporo atrakcji promujących czytanie, ale też uświadamiających wrocławianom jak unikalne teksty kultury znajdują się w naszym Mieście. Myślę tu oczywiście o rękopisie „Pana Tadeusza”, który już od 3 maja wraz z innymi eksponatami związanymi z tym arcydziełem, będzie można zobaczyć w nowym Muzeum w Kamienicy pod Złotym Słońcem.
_IGP4856
Wydarzenia te stały się pretekstem do wielu działań edukacyjnych skierowanych do wrocławskiej młodzieży promujących czytelnictwo jako wartość. W szkołach odbywały się lekcje o twórczości Adama Mickiewicza, uczniowie brali udział w poświęconych „Panu Tadeuszowi” konkursach literackich i plastycznych, których efekty możemy obejrzeć w Mediatece.

Amor w Soplicowie

Wyjątkowym wydarzeniem zapowiadającym otwarcie Muzeum Pana Tadeusza był spektakl pt. „Amor w Soplicowie” wystawiony 22 kwietnia na Placu Gołębim. Ten uliczny teatr na motywach „Pana Tadeusza” odegrany dwukrotnie przez uczniów III Liceum im. Adama Mickiewicza, pod kierunkiem Pana Dariusza Romanowskiego przyciągnął do wrocławskiego Rynku prawie 4 tys. uczniów z ponad 40 szkół.
_IGP4366
Już support uczniów z VII Liceum w stylu hip-hop sugerował, że będzie to zupełnie nowe odkrycie jednego z najwartościowszych zabytków polskiej kultury narodowej. I tak w istocie było. Nowoczesna inscenizacja z muzyką na żywo, postać Adama Mickiewicza na szczudłach, wspaniałe kostiumy i dekoracje w pełnym słońcu wywarły naprawdę wspaniałe wrażenie, wzbudzając jednocześnie zaciekawienie wielu wrocławian i turystów. Warto docenić ten niezwykły pomysł uczniów na włączenie się w obchody nadania Wrocławiowi tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016–2017 i z pewnością uświetnienie uroczystości otwarcia Muzeum „Pana Tadeusza”. Widowisko z uwagi na duże zainteresowanie zostanie powtórzone w dniu 3 maja.

_IGP4174

_IGP4297

_IGP4738

Muzeum Pana Tadeusza

W tym dniu po raz pierwszy zostanie otwarta wyjątkowa placówka – Muzeum Pana Tadeusza w Kamienicy pod Złotym Słońcem – przestrzeń nowoczesna, interaktywna, z bogatym zapleczem technologicznymi. Już dziś znana jest nam oferta edukacyjna, z której korzystać będą wrocławscy uczniowie. Na zaproszenie Ossolineum dyrektorzy szkół spotkali się już dużo wcześniej, by podyskutować na temat propozycji Muzeum.

Czytaj więcej – Muzeum Pana Tadeusza[ATRAKCJE]

Czy lektura – arcydzieło literatury narodowej – może zachęcić do czytania? Analizując atrakcyjną ofertę Muzeum jestem przekonany, że tak.
Będzie bowiem okazja, by zobaczyć dzieło, dowiedzieć się skąd we Wrocławiu wziął się rękopis „Pana Tadeusza”, jakie kryje tajemnice i jak poemat wpływał na poczucie tożsamości.
Lekcje w Muzeum Pana Tadeusza to szansa na aktywne spotkania z kulturą, polską tradycją i obyczajowością, a także z historią współczesną – dzięki gabinetom poświęconym znakomitym Polakom – Janowi Nowakowi Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu. Wykorzystywane podczas zwiedzania rekwizyty i multimedia gwarantują zainteresowanie najmłodszych wrocławian czynnym uczestnictwem w kulturze i poznaniem jej różnorodnych form, dlatego liczę na ich liczne przybycie.

Wokół Pana Tadeusza
4.82 na podstawie 38 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.